Problém s modelovými otázkami

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět
Uživatelský avatar
Azrael
Biceps
Příspěvky: 48
Registrován: stř kvě 04, 2011 9:13 am
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s modelovými otázkami

Příspěvek od Azrael » pon úno 17, 2014 12:21 pm

Ravennax1x píše: vyveďte mě z omylu že se v DNA páruje A-T, G-C
Za normálních okolností se nukleotidy samozřejmě párují tak, jak píšete - zde jde o výjimku. Důležitý je v zadání údaj, že jde o iminoformu cytosinu, což je vlastně tautomer - a ten se chová poněkud odlišně (a mimo to - vyskytuje se také vzácněji, proto je správně i D) a páruje se právě s adeninem. Podrobnosti a vzorečky například zde.

Uživatelský avatar
ygdrassil
Deltoideus
Příspěvky: 19
Registrován: pát čer 10, 2011 7:31 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Problém s modelovými otázkami

Příspěvek od ygdrassil » stř úno 26, 2014 9:16 pm

Luke94 píše:Biologie: 1498

Vrstvy kůže na řezu jsou:
a) pokožka a podkožní vazivo
b)xxx
c)xxx
D) škára a pokožka

Nemělo by být správné i A ? Kůže se skládá z pokožky, škáry a podkožního vaziva, ne ?
V otázce je důležité to upřesnění ".. na řezu.." >>> to ukazuje na důležitost uvedení pořadí jednotlivých vrstev >>> mezi pokožkou a podkožním vazivem je na řezu ještě škára, takže správně je jen D/.

V testech (nejen u přijímaček) je potřeba si opravdu dávat pozor na tyto slovní hrátky. U mnoha předmětů na tom zkoušející rádi bazírují z jednoduchého důvodu - všímání si detailů může být pro správnou diagnostiku a léčbu pacienta v pozdější klinické praxi naprosto zásadní.

Uživatelský avatar
ygdrassil
Deltoideus
Příspěvky: 19
Registrován: pát čer 10, 2011 7:31 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Problém s modelovými otázkami

Příspěvek od ygdrassil » stř úno 26, 2014 9:27 pm

Kaculina píše:Chtěla bych se zeptat na problém v modelovkách na chemii. Jedná se o příklady - z té nejnovější 1183 až 1186. Jde o to, že v modelovkách o rok pozadu bylo jinak zodpovezeno, ale podle mě správně a v těch nových je to teď jinak a špatně. Uvedu příklad:

1186.
Vyberte správnou odpověď. Nasycený roztok NaCl obsahuje při 20°C ,26,39g rozpuštěné soli ve 100g roztoku. Hmotnostní zlomekno NaCl je:
A. 0,209
b. 0,264
c.0,379
d. žádná z uvedených možností

(tak by to podle mě, mělo být správně - ale to jsou ty starší modelovky)

1183.
Vyberte správnou odpověď. Nasycený roztok NaCl obsahuje při 20°C ,26,39g rozpuštěné soli ve 100g roztoku. Hmotnostní zlomekno NaCl je:
a. 0,209
B. 0,264
c.0,379
d. žádná z uvedených možností

(To je z těch novějších modelovek)

To samé je tedy obdobné u dalších otázek, které jsou stejného rázu. Tak mi teď prosím poraďte, jestli to počítám špatně jako loni? A nebo to mám dobře a oni mají chybu?

Děkuji moc, za jakékoli info :)
Správně je to v těch novějších, tj. 1183 B/.

V 100g roztoku je 26,4g NaCl, hmotnostní zlomek pro tuto sůl je 26,4/100=0,264.

Kdyby bylo v zadání něco ve smyslu, že v 100g roztoku rozpustíme 26,4g soli, pak by to bylo tak jak je to v těch starších, tj. 26,4/(100+26,4)=0,209.

Je potřeba opravdu dobře číst a správně pochopit znění otázky.

Ravennax1x
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 17, 2014 9:17 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Problém s modelovými otázkami

Příspěvek od Ravennax1x » úte bře 04, 2014 3:45 pm

Ještě jsem našla jednu, která mi hapruje :(

1550.Čípky sítnice
A) slouží k rozlišování barev
B) jejich největší koncentrace je ve žluté skvrně
c) jejich největší koncentrace je ve slepé skvrně
D) zaznamenávají odstíny šedi

myslím že odstíny šedi zaznamenávají tyčinky(?)

Katharsis
Deltoideus
Příspěvky: 22
Registrován: pon čer 03, 2013 8:08 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Problém s modelovými otázkami

Příspěvek od Katharsis » ned bře 09, 2014 8:19 pm

Chemie otázka 937. Který/é výrok/y je/jsou nesprávný/é?

A) štítná žláza produkuje také pohlavní hormony
B) hypofýza vylučuje adrenokortikotropní hormon
c) štítná žláza produkuje thyroxin
d) pankreas produkuje inzulin

Tohle je snad jasné, že b) je výrok správný, čili nemá být zaškrtnut.

Uživatelský avatar
Azrael
Biceps
Příspěvky: 48
Registrován: stř kvě 04, 2011 9:13 am
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s modelovými otázkami

Příspěvek od Azrael » úte bře 11, 2014 8:45 am

Ravennax1x píše:Ještě jsem našla jednu, která mi hapruje :(

1550.Čípky sítnice
A) slouží k rozlišování barev
B) jejich největší koncentrace je ve žluté skvrně
c) jejich největší koncentrace je ve slepé skvrně
D) zaznamenávají odstíny šedi

myslím že odstíny šedi zaznamenávají tyčinky(?)
Tuhle otázku jsme již navrhovali k vyřazení. Takže pokud ještě pronikla do současného vydání modelovek, tak v tom dalším by se již objevit neměla (a samozřejmě by se neměla objevit ani v přijímačkovém testu). Nicméně ona tak úplně nepravdivá není, hlavní úlohou čípků je totiž funkce fotoreceptoru za plného osvětlení, ne pouze rozeznávání barev. Spousta savců není schopno rozeznávat barvy jako my, ale přesto mají v sítnici také čípky - úlohu obou typů fotoreceptorů je tak nutno hodnotit komplexně... nicméně určitě ta otázka není zcela fér a proto by měla být vyřazena.
Katharsis píše:Chemie otázka 937. Který/é výrok/y je/jsou nesprávný/é?

A) štítná žláza produkuje také pohlavní hormony
B) hypofýza vylučuje adrenokortikotropní hormon
c) štítná žláza produkuje thyroxin
d) pankreas produkuje inzulin

Tohle je snad jasné, že b) je výrok správný, čili nemá být zaškrtnut.
Tohle je z chemie, takže to jde mimo mě (ovlivňovat mohu pouze zelenou knížku). Pravdou je, že ACTH je produkován bazofilními buňkami pars distalis adenohypofýzy, takže se mi také zdá, že by to mohlo být správně, nicméně tam není slovo produkuje (a u těch ostatních možností je), ale slovo vylučuje, takže jde možná o nějaké slovíčkaření autora otázky :) Nicméně, tuhle otázku nemohu ovlvinit/prověřit, tak jedině se obrátit na naše chemiky.

gabik.xxx
Příspěvky: 1
Registrován: stř dub 09, 2014 7:50 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Problém s modelovými otázkami

Příspěvek od gabik.xxx » stř dub 09, 2014 8:02 pm

Dobrý den, mám také problém s modelovkami z chemie:
489) Při fotosyntéze vzniká:
a) oxid uhličitý a glukosa
B) kyslík a glukosa
c) voda a glukosa
d) pouze glukosa

Na základní škole se sice učí rovnice:
6CO2 + 6H2O ----> C6H12O6 + 6O2

Ale na střední už se pracuje s rovnicí:
6CO2 + 12H2O ----> C6H12O6 + 6O2 + 6H2O
protože veškerý kyslík musí pocházet z vody, tudíž by asi mělo být správně i c), ne?

Děkuji za vysvětlení.

medik.katka
Biceps
Příspěvky: 43
Registrován: sob led 04, 2014 12:28 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Problém s modelovými otázkami

Příspěvek od medik.katka » stř dub 09, 2014 8:36 pm

gabik.xx: Podle me je to v modelovkach spravne, protoze voda je sice psana v rovnici i vpravo a je potrebna ke vzniku kysliku, ale samotna voda fotosyntezou nevznika, jen je k ni potrebna. Tudiz 6H20 na prave strane rovnice je 'prebytek' H20, ktery nebyl vyuzit ke vzniku glukosy ani kysliku pri tom jednom konkretnim procesu. ;) Snad to nerikam jako uplne tele :lol:

Anyny
Příspěvky: 3
Registrován: pát dub 11, 2014 9:48 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Problém s modelovými otázkami

Příspěvek od Anyny » pát dub 11, 2014 9:53 am

Ahoj, prosím vás, kde seženu správné odpovědi na modelové otázky bakalářského studia?

pes
Příspěvky: 1
Registrován: úte dub 22, 2014 10:52 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Problém s modelovými otázkami

Příspěvek od pes » úte dub 22, 2014 11:04 am

Prosím o radu :) vím, že už se tu řešily otázky mnohačetných neúplných odpovědí, ale vlastně jsem nepochopila, jak teda nakonec postupovat, pokud se taková otázka u zkoušek vyskytne - opravdu vybrat všechny správné odpovědi nebo pouze ty nejúplnější a nebo třetí verze - tak, jak je to v knize (někdy pouze úplná odpověď - např. zmíněné uzavřené srdeční chlopně) a jindy ne (1147: po kontrakci bránice se objem v pohrudniční štěrbině: a) změnšuje, b)nemění C) zvětšuje, D) zvětšuje a klesá v ní tlak )
dííky :)

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 hostů