Patola

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět
Glukosa
Deltoideus
Příspěvky: 6
Registrován: pát bře 09, 2012 9:31 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Patola

Příspěvek od Glukosa » stř dub 24, 2013 12:13 pm

Formol píše: To mě přinutilo se do obecky podívat - a jsem rád, že jsem zapsaný do oboru v Brně :D

Povýšilem (resp. jeho jménem) spáchaný text nese všechny známky nekompetentní redukce a úprav snad kdysi smysluplného textu na rozsahem menší úroveň.
Ono jde do značné míry o pojmy formální patogeneze, jejich hlavním významem je to, že jsou vidět v mikroskopu a tak oko ukotvené v poučené hlavě může usuzovat na charakter probíhajících procesů. To znamená, že pokud nebudeš dělat patologii, není pro tebe dělení podle "starých textů" nijak podstatné, ale nejde o nic neaktuálního. Klidně se to nauč smysluplně "postaru". Navíc před pár lety se stejně většina mediků učila s celkem velkými úspěchy (tedy pokud nechyběly kritické stránky), takže bych se nějaké přehnané progresivity v podniku U Povýšilů rozhodně neobával;-)
Díky za informace a že sis dal tu práci na to mrknout , udělám to tak jak říkáš, hezky postaru :)

katata
Biceps
Příspěvky: 36
Registrován: stř kvě 25, 2011 7:34 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Patola

Příspěvek od katata » úte zář 10, 2013 4:51 pm

Z čeho se doporučujete učit? Je vhodný na zkoušku Povýšil - Obecná patologie a Speciální patologie?

Hodoran
Deltoideus
Příspěvky: 19
Registrován: úte kvě 10, 2011 6:16 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Patola

Příspěvek od Hodoran » úte zář 10, 2013 4:58 pm

katata píše:Z čeho se doporučujete učit? Je vhodný na zkoušku Povýšil - Obecná patologie a Speciální patologie?
Z přednášek ;)

Uživatelský avatar
Medicinman
Quadriceps
Příspěvky: 286
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:57 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Patola

Příspěvek od Medicinman » sob zář 14, 2013 8:11 pm

Jako učebnice jsem měl kombinaci nově vydané obecky+speciálky od povýšila, ale přednášky jsou nedocenitelný zdroj informací. Většina přednášejících zde dokonce umí přednášet :)

Uživatelský avatar
Bára
Biceps
Příspěvky: 55
Registrován: pát kvě 20, 2011 3:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Patola

Příspěvek od Bára » čtv kvě 29, 2014 1:58 pm

Zdravím! Můžete mi, prosím, někdo ozřejmit princip vzniku extraoseálních kalcifikací při hypoparathyreoidismu (tedy hypokalcémii)??? Hlava mi to nebere :roll: Díky. :mrgreen:

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Patola

Příspěvek od Formol » čtv kvě 29, 2014 9:55 pm

Ahoj, pokud bych to uměl ozřejmit, nejspíš bych si požádal o udělení DSc z patologie;-)

Mechanismus ektopické kalcifikace (zejm. bazálních ganglií, méně i jiných oblastí mozku mimo kůru) při hypoparathyroidismu není známý. Pokud vím, ve hře jsou např. degenerativní změny cév (starší texty, imho trochu přitažené za vlasy) nebo změny spuštěné zvýšenou hladinou fosforu. Dokonce se ukazuje, že jde nejspíše o aktivní proces, protože kalcifikace mívají histologicky spíše lamelární charakter a především protože je v postižených bazálních gangliích prokazatelná exprese některých proteinů podílejících se na normální tvorbě kostní tkáně. Proč přesně k něčemu takovému dochází a jaká je patogenetická kaskáda se neví.[J Clin Endocrinol Metab 2014;99(5):1741-1748]
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Uživatelský avatar
Bára
Biceps
Příspěvky: 55
Registrován: pát kvě 20, 2011 3:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Patola

Příspěvek od Bára » čtv kvě 29, 2014 9:59 pm

Formol píše:Ahoj, pokud bych to uměl ozřejmit, nejspíš bych si požádal o udělení DSc z patologie;-)

Mechanismus ektopické kalcifikace (zejm. bazálních ganglií, méně i jiných oblastí mozku mimo kůru) při hypoparathyroidismu není známý. Pokud vím, ve hře jsou např. degenerativní změny cév (starší texty, imho trochu přitažené za vlasy) nebo změny spuštěné zvýšenou hladinou fosforu. Dokonce se ukazuje, že jde nejspíše o aktivní proces, protože kalcifikace mívají histologicky spíše lamelární charakter a především protože je v postižených bazálních gangliích prokazatelná exprese některých proteinů podílejících se na normální tvorbě kostní tkáně. Proč přesně k něčemu takovému dochází a jaká je patogenetická kaskáda se neví.[J Clin Endocrinol Metab 2014;99(5):1741-1748]
Výborně - moc díky ;) už jsem se bála, že mi v rámci mentálního vyčerpání jen něco evidentního uniká...

Dasa
Příspěvky: 1
Registrován: stř zář 03, 2014 9:11 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Patola

Příspěvek od Dasa » stř zář 03, 2014 9:25 pm

Ahoj, chtela bych se zeptat, jak probihaji seminare, jestli asistenti zkouseji a/nebo pisou se pisemky a jake jsou podminky pro udeleni zapoctu? Diky. ;)

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů