Postgraduální studium

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět
Jorah
Příspěvky: 1
Registrován: ned čer 19, 2016 1:35 pm

Postgraduální studium

Příspěvek od Jorah » ned čer 19, 2016 1:40 pm

Ahoj,

rád bych se zeptal zkušenějších, jestli člověk v budoucnu bude potřebovat PhD. titul? Po mnoha pracovních pohovorech ho po mě většina pražských nemocnic vyžaduje. Mě osobně věda moc nezajímá, ale říkám si, co když to v budoucnu bez PhD. nepůjde? Navíc mi není v Praze dovoleno specializovat se ihned na diabetologii a endokrinologii, jedinou možností je všeobecná interna - což je pro mě tedy poměrně velký záběr.

A tak by mě zajímal názor zkušenějších z vás, jestli se vyplatí na dané podmínky přistoupit?

Díky. ;)

Uživatelský avatar
Azrael
Biceps
Příspěvky: 48
Registrován: stř kvě 04, 2011 9:13 am
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Postgraduální studium

Příspěvek od Azrael » stř čer 22, 2016 12:07 pm

Jorah píše:Ahoj,

rád bych se zeptal zkušenějších, jestli člověk v budoucnu bude potřebovat PhD. titul? Po mnoha pracovních pohovorech ho po mě většina pražských nemocnic vyžaduje.
Obecně, pokud se člověk uchází o čistě klinické místo lékaře, nebývá titul PhD podmínkou, pokud nejde o místo pro absolventa, pak naopak bývá podmínkou dokončené specializační vzdělávání (na úrovni příslušné atestace, nebo alespoň kmene). Pokud se člověk uchází o místo akademického pracovníka (asistent, resp. odborný asistent), může být mezi podmínkami i titul PhD. V rámci fakultních nemocnic (nejen) v Praze se pak úvazky (akademický - fakulta; klinický - nemocnice) často kombinují, nicméně to se nebavíme o úvazcích vhodných pro absolventa.

Při současné personální devastaci českého zdravotnictví si neumím představit, že by nastala situace, kdy bude u lékařů-kliniků vyžadován PhD titul. V Praze je situace vždy poněkud specifická právě kvůli fakultním nemocnicím a kombinovaným úvazkům, ale i tak platí, že pro klinickou práci je titul PhD resp. CSc. či dokonce DrSc. relativně "zbytečný" a spousta primářů jej ani nemá, neboť klíčová je znalost daného oboru a ne hodnota h-indexu ;)
Jorah píše: Navíc mi není v Praze dovoleno specializovat se ihned na diabetologii a endokrinologii, jedinou možností je všeobecná interna - což je pro mě tedy poměrně velký záběr.
To je vždy otázkou zvoleného oboru. Podle specifikace daného oboru na stránkách IPVZ, je v rámci Endokrinologie a diabetologie potřeba nejprve absolvovat základní interní či pediatrický kmen (2 roky). Což je podmínka, která bude platná nejen v Praze, ale i jinde. Samozřejmě, může to být komplikace, zejména v Praze, kde je spíše méně pravděpodobné, že by člověk dostal jako absolvent rovnou místo na superspecializované klinice (jako je třeba III. interní klinika - klinika endokrinologie a metabolismu), aby poté byl vyslán na dva roky na jiné pracoviště (interní oddělení s neselektovaným příjmem pacientů), proto řada lidí začíná svou kariéru internisty v menší nemocnici mimo Prahu a po absolvování kmene (což může, bohužel, trvat různě dlouho) se již vrací do Prahy na vlastní specializovaný výcvik na specializované klinice.

Ale je to samozřejmě velmi individuální, začínat se dá i na specializované klinice v Praze, pravdou je, že pak to je většinou v rámci určité formy PhD studia. To už pak samozřejmě závisí na konkrétních podmínkách a na individuálních preferencích, kolik času tomu člověk může obětovat a jaké jsou jeho současné finanční možnosti. Určitě nelze paušalizovat, že to je vždy katastrofa, ale je třeba si uvědomit, že kombinace doktorského studia a předatestační přípravy je časově náročná, zvlášť pokud člověk nechce jednu část výrazněji zanedbávat.
Tady je asi jedinou radou opravdu se zajímat o přesné podmínky, tedy výši úvazku, výši doktorandského stipendia a navrhovaný harmonogram plnění předatestační přípravy a také samotné vědecké práce. S výhodou je také domluvit téma dizertace, které se bude aspoň trochu týkat budoucí specializace - protože potom čas věnovaný literární rešerši a psaní vlastních abstrakt a článků není ztracený. Pokud člověk pracuje na tématu, které ho vůbec nezajímá a v budoucnosti ho ani nevyužije, pak to asi nemá ani cenu.

Hodně štěstí :-)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host