Než založíte nové vlákno

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět
Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Než založíte nové vlákno

Příspěvek od Formol » pát črc 12, 2013 11:04 pm

Při zakládání vláken je vhodné se řídit následujícími body. Nejde o nic samoúčelného, jde o to, aby zajímavější nebo problematičtější dotazy zůstaly zachovány v "dohledatelné" pozici i pro budoucí generaci.

1. Před vložením dotazu se podívejte, zda zde již není vhodné téma, do kterého by se váš dotaz hodil. Zbytečné zakládání duplicit nebo téměř duplicit činí fórum nepřehledným a užitečné informace se ztrácejí v davu. Problémem jsou zejména opakující se dotazy na přijímací zkoušky. I když tomu nemusíte věřit, většina vašich budoucích kolegů má podobné problémy, takže odpověď možná naleznete ve starších vláknech. Pokud ne, můžete svůj dotaz vložit do již existujícího vlákna.

2. Nezakládejte téma "4.LF UK v New Prague MN nebo Avicenova LF v Horní Dolní pod Bezdězem"? Konečné rozhodnutí a výběr fakulty musíte udělat vy sami, pro konkrétní dotazy o té které fakultě můžete využít již existujících vláken.

3. Téma pojmenujte výstižně a informativně. Pokud téma pojmenujete "Jsem v loji", může to být dokonalý popis vašich pocitů, ale informace o tom, jak by vám mohla být usnadněna cesta do méně kluzkého stavu, chybí. Čas je poměrně drahý, takže se pak budete divit, že se vám nedostane odpovědi dříve než bude mít někdo ze starých kozáků klidnou noční službu.

4. Pokud založíte vlákno s časově omezeným obsahem (např. reklama na Facebookovou skupinu ročníku nebo nabídka doučování), po skončení platnosti do vlákna dopište žádost o smazání.

5. Zejména v případě, že uvažujete založit vlákno Sháním/Prodám modelové otázky, silně zvažte, zda nebude vhodnějším místem inzertní server nebo alespoň některé již existující vlákno. Opakováním stále se opakující "inzerátů" se ztrácejí užitečné informace v záplavě balastu a úměrně tomu klesá i ochota fórum sledovat nebo sem dokonce něco užitečného napsat.

6. Podívejte se níže, jestli není odpověď níže ve FAQ.

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Než založíte nové vlákno

Příspěvek od Formol » pát črc 12, 2013 11:07 pm

Některé často opakované otázky s jednoduchou odpovědí ani nemusíte klást, byly kladeny již několikrát:

Q: Kolik bodů je třeba k přijetí?
A: Není stanovena pevná hranice, stanovuje se každý rok až podle výsledků tak, aby se právě zaplnila kapacita. Hranice se obvykle pohybuje kolem 200 bodů, za zubní lékařství bývá vyšší.

Q: Jaký je třeba průměr pro přijetí bez přijímacích zkoušek?
A: Na webových stránkách fakulty jsou zveřejněny minimální požadavky. Obvykle jsou však kritéria přísnější, protože se průměr stanovuje tak, aby se uchateči přijatými bez přijímacích zkoušek zcela nebo podstatně nezaplnila kapacita ročníku.

Q: Jak moc se otázky z modelových zadání podobají skutečným přijímacím zkouškám?
A: Do nedávné doby se zveřejňovala úplná sada otázek. Od přijímacích zkoušek v roce 2015 je situace jiná, modelové otázky jsou skutečně pouze modelové. Otázky odpovídají typově těm otázkám, které budou u přijímacích zkoušek, rozhodně ale nejde o úplný výčet. Zároveň by měly být otázky podstatně aktualizovány, takže i starší knihy s úplnou sadou otázek nepokrývají všechny otázky, jsou pouze rozsáhlejší baterií otázek pro vlastní zkoušení.

Q: Odpočítávají se body za špatnou odpověď?
Ne. Hodnocení je jen 1 (úplně zodpovězená otázka) a 0 (všechny ostatní varianty).

Q: Má cenu se hlásit, když nejsem z gymnázia?
A: Samozřejmě. Mediků i lékařů pocházejících ze zdrávek, průmyslovek nebo ekonomek není zase až tak málo. Jen je třeba věnovat více pozornosti přípravě na přijímací zkoušky a v případě úspěchu i tomu, že se v řadě předmětů jisté znalosti biologie, chemie i fyziky předpokládají.

Q: Může být přijat bez přijímacích zkoušek student ze Slovenska?
A: Velmi pravděpodobně ne. Důvodem je to, že jednou z podmínek přijetí bez přijímacích zkoušek je maturita z českého jazyka.

Q: Je problém, když jsem na střední škole neměl latinu?
A: Ani v nejmenším. Předběžná znalost latiny sice poněkud usnadní rozjezd, ale není to nijak dramatická výhoda. Ve skutečnosti většina studentů prvního ročníku na střední škole latinu neabsolvovala, výuka je tomu uzpůsobena.

Q: Jsou součástí studia i pokusy na zvířatech?
A: Didaktické pokusy na zvířatech, obvykle potkanech, se provádějí jen ve velmi omezené míře např. při výuce fyziologie.

Q: Má cenu chodit na přípravný kurz?
A: Názory na přínos přípravného kurzu se rozcházejí. Pro studenta, který neměl na střední škole dostatečnou výuku biologie, chemie nebo fyziky, jsou rozhodně nedostatečnou přípravou, pro studenta s kvalitní výukou jsou trochu zbytečné. Na druhé straně je to výborná příležitost k poznání vysokoškolského prostředí a možná i budoucích kolegů.

Q: Lze souběžně s medicínou studovat další obor?
A: Možné to je a není to ani úplně raritní. Problém může nastat v harmonizaci studijních povinností na obou oborech, ale 1.LF je k takovýmto studentům poměrně vstřícná. Jen je třeba důsledně zvážit, zda má skutečně souběžné studium smysl. Na jedné straně je studium medicíny časově náročné, zejména pokud chce student vědět víc, na druhé straně případný neúspěch souběžného studia může přinést v posledním ročníku nepříjemnou povinnost platit poplatek za delší studium.

Q: Chci dělat obor XY. Co mám dělat?
A: Vystudovat všeobecné lékařství. Cestou volitelných předmětů a dobrovolné praxe na některých klinikách lze získat znalosti a dovednosti nad rámec obyvklého absolventa, ale vlastní volba oboru probíhá až po promoci.

____________________________________________________________________________
poslední aktualizace podle častějších dotazů zde i jinde 14.10.2015
Naposledy upravil(a) Formol dne stř říj 14, 2015 12:56 pm, celkem upraveno 1 x.
Důvod: doplnění FAQ
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti