Novodobé otroctví

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět
Tom
Příspěvky: 1
Registrován: stř dub 13, 2016 6:53 pm

Novodobé otroctví

Příspěvek od Tom » sob kvě 14, 2016 3:56 pm

Ahoj, chtěl bych se s Vámi podělit o své zážitky po nástupu do praxe v České republice. Promoval jsem v roce 2011 a tehdy jsem ještě doufal, že se něco změní. Chtěl jsem se původně věnovat imunologii, ale při zjištění obsahu postgraduálního vzdělávání jsem to vzdal. Nastoupil jsem tehdy na internu, abych tak nějak získal přehled a říkal jsem si, že pak uvidím. Po nástupu na internu jsem viděl samé nas.... doktory, kteří absolutně neměli čas se někomu věnovat. Pamatuji se, jak se vedoucí oddělení hádala neustále s primářem a mladší kolegové odnášeli jejich potyčky. V té době mi došlo, že všichni "normální" jsou už dávno v privátu. Zjistil jsem také, že můj oblíbený obor imunologie by mi byl umožněn, ale pouze za předpokladu, že po atestaci zůstanu v dané nemocnici 10 let, nebo zaplatím stáže a plat, který by mi byl poskytován po dobu stáže na externích pracovišťích. Dále se v případě získání rezidenčního místa upisujete České republice na 10 let. Považuji to celé za novodobé otroctví, jak násilím udržet lékaře v České republice. Bez atestace máte tak 25 hrubého, s kmenem 32. Nemluvě o tom, že Vás používají v rámci koleček na co se jim zrovna hodí. Kamarádce slibovali, že bude moc dělat diabetologii, ale pak s překvapením zjistila, že se jí v daném místě nikdy věnovat nemůže, protože VZP dalšího diabetologa už nepovolí a tenkrát to všichni, kteří ji to v nemocnici slibovali, věděli.
Pokud se budete chtít věnovat praktickému lékařství, pečlivě vybírejte školitele, někteří mají několik školenců jak slušný zdroj peněz, opět platí, že v případě získání rezidenčního místa se upisujete České republice na 10 let po atestaci. Pokud bude pracovat u společnosti zaměstnávající praktické lékaře, připravte se na to, že musíte především splnit administrativu v podobě nesplnitelných počtů prohlídek. Praktické lékařství je volba, kdy splácíte za ordinaci třeba 2 miliony, záleží na místě. V odlehlých oblastech jsou obvody levnější, ale tam zase "vymírají". Závěrem chci říci, že kdybych tohle všechno věděl, utekl bych do zahraničí ihned po škole a do naše bordelu bych ani nenastoupil.

Dr.
Příspěvky: 1
Registrován: čtv lis 17, 2016 11:44 am

Re: Novodobé otroctví

Příspěvek od Dr. » čtv lis 17, 2016 11:56 am

Osobně mám velmi negativní zkušenosti s prací v jednom velkém řetězci poskytující péči všeobecných praktických lékařů. Velmi záhy jsem zjistil, že majitelům jde o jediné: zisk za každou cenu, klidně i na úkor zaměstnanců, tj. mít co nejvíce registrovaných pacientů (příjem z kapitační platby) a platit co nejméně lékařů. Výsledkem je, že se z lékaře stane oběť, která je pod obrovským stresem a na pacienta má minimum času. O lecčem také vypovídá obrovská migrace personálu. Při výběru zaměstnavatele prosím vemte výše uvedené v úvahu !

Runner
Příspěvky: 1
Registrován: čtv pro 01, 2016 8:01 pm

Re: Novodobé otroctví

Příspěvek od Runner » čtv pro 01, 2016 8:03 pm

Z vlastní zkušenosti si vás dovolím varovat před mírně řečeno neférovými pracovními a kvalifikačními smlouvami některých zaměstnavatelů. Vůbec se nelze spolehnout, že ve zdravotnictví pracují samí poctiví lidé, mnohdy je pravý opak pravdou. Ikdyž jsme vysokoškolsky vzdělaní, přesto doporučuji si smlouvy nechat zkontrolovat právníkem, a to především ty od soukromých společností.

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Novodobé otroctví

Příspěvek od Formol » pát pro 02, 2016 8:41 am

Runner: Kolego, to už snad trochu přeháníte, ne? Po lidské a/nebo po odborné stránce stojí management někdy doopravdy za starou bačkoru, ale takový šlendrián? Mohl byste být trochu konkrétní? Tedy nemám na mysli ani vaše jméno ani jméno nemocnice, ve které jste narazil. Celkem chápu, že by vám to mohlo u "spravedlivých" všeho druhu dělat potíže, ale snad byste mohl být alespoň trochu konkrétní v tom, na co jste ve smlouvě narazil.
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Jennin
Příspěvky: 2
Registrován: ned pro 18, 2016 11:45 am

Re: Novodobé otroctví

Příspěvek od Jennin » ned pro 18, 2016 11:49 am

Já dostala od soukromého zaměstnavatele smlouvu dle starého Zákoníku práce, tedy neplatného. Navíc obsahovala odstavec o povinnosti zaplatit sankci, když rok po ukončení pracovního poměru budu vykonávat stejné povolání, takže bych defakto nemohla dělat lékařku.

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Novodobé otroctví

Příspěvek od Formol » ned pro 18, 2016 12:24 pm

Tak to doufám, že jste odmítla. Je pravda, že někteří politicky nainstalovaní ředitelé si to nechtějí připustit, ale absolventi tahají za mnohem delší kus provazu než nemocnice, ale v rámci možností (úhrady od pojišťoven,..) máte natolik lepší pozici, že takové věci můžete odmítnout s vědomím, že i pokud chcete pracovat v ČR, můžete se celkem snadno uchytit jinde.
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Jennin
Příspěvky: 2
Registrován: ned pro 18, 2016 11:45 am

Re: Novodobé otroctví

Příspěvek od Jennin » pon pro 19, 2016 11:58 am

Takovou smlouvu jsem samozřejmě nepodepsala a raději začala hledat práci na jiných pracovištích.

valda
Příspěvky: 1
Registrován: úte úno 14, 2017 8:59 am

Re: Novodobé otroctví

Příspěvek od valda » úte úno 14, 2017 8:59 am

Koukám, že nejsem sám, komu nabídli nehoráznou kvalifikační dohodu ve smyslu absurdně vysokých sankcí při předčasném ukončení pracovního poměru. Stalo se tak u soukromého zaměstnavatele ambulantní péče.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host