České učebnice

Moderátoři: Medicinman, Formol

Bojka
Deltoideus
Příspěvky: 11
Registrován: úte kvě 10, 2011 7:49 pm

Re: České učebnice

Příspěvek od Bojka » úte kvě 10, 2011 7:56 pm

Moje oblíbená zahraniční publikace je Harrisonova interna. Je zaměřena poněkud praktičtěji, než Klener (Češku, jsem nečetla, tak nemůžu soudit). Nevýhoda je, že v USA často používaj jiný algoritmy vyšetřování i léčby. To je pro mě jako budoucího internistu a medika po zkoušce i státnici z interny obohacující, ale učit se na ně jen z Harrisona bych si netroufla.
Omnia mea mecum porto.

muff
Příspěvky: 1
Registrován: pát kvě 20, 2011 9:45 pm

Re: České učebnice

Příspěvek od muff » pát kvě 20, 2011 10:01 pm

Obě dvě sou na h.... :ugeek: zlatej Dítě

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: České učebnice

Příspěvek od Formol » pon kvě 23, 2011 9:05 pm

Millo: Pořizovací cena hraje pro řadu studentů velkou roli, dokonce bych si dovolil odhadnout, že takových studentů bude většina. A snad ještě větší roli hraje pořizovací cena pro knihovnu :lol:

Lenjulenka: Patfýza od Nečase? Dobrý je první díl specky, druhý díl specky je tak průměr a obecka je vyložený odpad. Dobrá je patfýza od Fölsche.

kejmi: Interna může být pojata buď jako kuchařka (pak jsou lepší praktické učebnice) nebo jako aplikovaná patofyziologie (pak jsou lepší učebnice méně praktické, které dávají konkrétní chorobu do kontextu s patofyziologií). Zejm. v USA je příklon k prvnímu pojetí (lépe se hodnotí - zejm. forenzně, ale i úspěšnost zásahů obecně), ovšem v "německém" okruhu, do kterého spadáme i my, je příklon spíše k druhému pojetí.

Bojka: Myslím, že rozdíl je hlavně v tom, že interna (obecně celá medicína, ale na interně je to vidět nejvíc), je v USA hodně kuchařkovitá, zatímco v německém okruhu je výrazně patofyziologická. Jestli umíš německy, zkus si najít Lehrbuch der inneren Medizin od Siegenthaltera - sice již trochu zastaralá kniha, ale ten konceptem je to vynikající.

Dovolil bych si ještě napsat seznam českých lékařských učebnic, kterými jsem byl postižen a o kterých se domnívám, že jsou skutečně kvalitní:
- Petrovický: Anatomie I,II,III
- Klika: Histologie (mimořádně zastaralé, ale dobře napsané)
- Hořejší, Bartůňkova: Imunologie (na druhé čtení)
- Nevšímalová, Růžička, Tichý: Neurologie
- Jedlička, Keller: Speciální neurologie
- Raboch, Zvolský: Psychiatrie
- Elleder: Vybrané kapitoly z patologie buňky (dle autora zastaralé již za mého třeťáku - tedy pokud dobře počítám, tak 2005/06)
- Hatina, Sykes: Lékařská genetika - problémy a přístupy
- Rejthar, Vojtěšek: Obecná patologie nádorového růstu (nejspíš zastaralé)
- Racek: Klinická biochemie
- Tesař: Soudní lékařství (ale to stáří...)
(doufám, že jsem nic nevynechal)
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Evil
Quadriceps
Příspěvky: 117
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:20 am

Re: České učebnice

Příspěvek od Evil » pon kvě 30, 2011 9:56 pm

Osobně bych řekl, že třeba jakákoli En. chirurgické literatura je nesrovnatelně lepší než česká...Z české se nedá absolutně nic naučit, většinou to jsou kecy bez konkrétnějšího vysvětlení nebo názornosti. Schválně se někdo koukněte to Mastery of surgery-Josef E. Fischer, MD a do Chirurgie od Zemana nebo Pafka, ten rozdíl je neuvěřitelný. Takovým příkladem tragické literatury je třeba prope od Zemana.

Millo
Příspěvky: 2
Registrován: úte kvě 03, 2011 7:14 pm

Re: České učebnice

Příspěvek od Millo » stř čer 01, 2011 8:07 am

Mně chybí v českých učebnicích názorné obrázky. A když už tam nějaké obrázky jsou tak musim zapojit nejzazší kouty lidské představivosti, abych vyluštil onen obsah. Jedna věc je kvalitní obsah, který české učebnice bezpochyby mají, ale na druhou stranu je tu způsob podání. Otázka je na každém z nás jestli raději půjdeme do restaurace, kde dostaneme talíř čistý s obsahem, jenž jsme si objednali nebo zdali zavítáme do zakouřeného "pajzlu," kde talíř je zpola umytý, obsluha smrdí stejně jako ta slova, která vypouští z úst, ale jídlo je báječné. Grafická stránka učebnic je velmi důležitá a u nás to ještě neni tak daleko. Možná až budou všechna data v elektronické podobě, tak se budou do tvorby knih angažovat mladí designéři. Stejně bude hrstka archaistů listovat ve vyšeptaných listech klasických učebnic.

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: České učebnice

Příspěvek od Formol » pát čer 03, 2011 9:31 pm

Po pravdě řečeno, to je pouze přecenění formy před obsahem podané poněkud expresivním způsobem. Realita je taková, že pokud je čtenář postižen alespoň průměrnou představivostí (jako třeba já), pak drtivou většinu "názorných obrázků" dramaticky zvyšujících cenu učebnice prostě ignoruje. Pro výrobu zaručeně kvalitních ilustracích je totiž nutné, aby se na jejich tvorbě neangažoval nějaký designér, ale člověk vzdělaný jako vědecký ilustrátor (v ČR takový studijní obor neexistuje) spolupracující s odborníkem, přičemž oba se musí tlumit. Jinak totiž vznikne velmi drahý létající cirkus....

Jinak grafická stránka učebnice znamená především typografickou kvalitu, názornost a barevnost ilustrací je sice hezká věc, ale přílišné přehánění a přílišný rozsah v sobě skrývají velké úskalí - totiž čtenář (a zejména studenti jsou k tomu náchylní) si vytvoří představy, které pokládají právě ty zjednodušující ilustrace za věrný obraz příslušných dějů... Navíc to není ani pedagogické, protože mizí tlak na rozvíjení představivosti.

Učebnic, které skutečně vyžadují (technicky, umělecky) kvalitní a četné ilustrace, je v medicínské literatuře menšina: Embryologie, anatomie a menší měrou molekulární a buněčná biologie. Skutečně nevím, k čemu jinému než k navrčení se jako obrázku může být užitečná taková téměř kýčovitá učebnice interny, neurologie, psychiatrie, normální a patologické fyziologie, patologické anatomie, mikrobiologie, imunologie, biofyziky, biochemie,....
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

verocay
Biceps
Příspěvky: 51
Registrován: pát čer 10, 2011 5:05 pm

Re: České učebnice

Příspěvek od verocay » pát čer 17, 2011 5:09 pm

Formol píše: ...Dovolil bych si ještě napsat seznam českých lékařských učebnic, kterými jsem byl postižen a o kterých se domnívám, že jsou skutečně kvalitní:
- Petrovický: Anatomie I,II,III...
Na 'prvnim miste' bych cekal spis Cihakovu Anatomii, ktera se tem zahranicnim kniham vyrovna (ikdyz muzeme polemizovat o vhodnosti ilustraci atp.). Ale dobra, kazdy ma tu svou... :)
Millo píše:...Mně chybí v českých učebnicích názorné obrázky...
Formol píše:...názornost a barevnost ilustrací je sice hezká věc, ale přílišné přehánění a přílišný rozsah v sobě skrývají velké úskalí...
Podle me to Millo myslel i jinak. Ze chybi ta schemata - z A vyplyva B, pokud plati C atp.; slozitejsi deje popisovane v textu by melo doplnit jednoduche, pro studenta lepe zapamatovatelne schema. Ovsemze si ho muze nacrtnout sam, ale v knizce to je pohodlnejsi, zejo :). Vic tabulek, vyctu, odrazek, spravne fonty, struktura textu... proste ta KVALITNI TYPOGRAFIE. Na kterou nejsou penize, cas (od autora hopem do tiskarny).
Ona treba ta visualni stranka oblibenych powerpoint prezentaci je kapitola sama pro sebe.

tomptx17
Příspěvky: 1
Registrován: sob říj 06, 2012 5:33 pm

Re: České učebnice

Příspěvek od tomptx17 » sob říj 06, 2012 5:51 pm

Ahoj,
jsem teď v 5. ročníku na MU. S anglickými učebnicemi jsem začal ve druháku, kdy fyzioložka doporučila Guyton and Hall Textbook of Medical Physiology - nejlepší knihu co může medik číst. Pokud bych měl určit jednu zahraniční knihu, kterou budu každému doporučovat, je to tahle. Dokonale napsaná, podrobná, s trochou patfyzu. Zatím téměř veškerou kliniku jsem odvozoval ze znalostí fyziologie. Je dokonalá 8-) !
Pak jsem četl Robbins basic pathology - ta je taky super, čerstvé informace a velmi dobře napsané. Basic immunology od Abbase naopak byla jen průměrná učebnice, tipuji že stejně dobrá jako česká (+ je přehnaně drahá-naštestí byla v knihovně). Rang and Dale pharmacology je výborně napsaná a hlavně podrobně vysvětluje jak a proč, ten který lék funguje. Bohužel na MU byla farma jako test a tak jsem musel přejít na Lincovou - a byla to bííída. Jako poslední knihu jsem si koupil Davidsons principles and practice of medicine - internu, která je opět výborně napsaná, a hlavně je levnější než téměř jakákoliv česká interna i když má asi 1300 stran, je vydaná v roce 2011, samozřejmě barevná a vůbec(na začátku každé kapitoly je vždy popsáno hlavní vyšetření daného systému/nemoci), je hodně klinicky orientovaná :).

Z českých učebnic je určitě dobrá anatomie, ale jinak? Nečas není učebnice, ale skripta (napsaná mírně nadprůměrně).

Kdybych měl doporučit prvákům z čeho číst a co si koupit, jsou dvě možnosti :)
1. GUYTON, malý Robbins a Davidson (Kumar and Clark je prý víc encyklopedické) + cokoliv co se bude líbit, ale raději z knihovny
2. Koupit si TABLET a všechny zahraniční knihy co za něco stojí se dají sehnat na internetu

GUYTON - čtěte Guytona!

2000
Deltoideus
Příspěvky: 12
Registrován: čtv zář 01, 2011 2:20 pm

Re: České učebnice

Příspěvek od 2000 » čtv říj 25, 2012 8:03 pm

tomptx17, díky za inspirativní příspěvek!
Doplním knižky pro milovníky němčiny: Innere Medizin od Herolda (každý rok aktualizované!) a Muller: Chirurgie fur Studium und Praxis. Skladné, vejde se vám to do tašky, aktuální a přehledné. Doporučuji.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti