Smysl

Moderátoři: Medicinman, Formol

Radek C
Biceps
Příspěvky: 44
Registrován: čtv úno 02, 2012 7:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Smysl

Příspěvek od Radek C » čtv úno 02, 2012 7:53 pm

Zdravím, měl bych dotaz nebo spíš zamyšlení? Asi pro starší jedince, možná už i absolventy.

Strávil jsem rok na 2.LF, nakonec jsem skončil, protože jsem měl nějaké osobní problémy a totálně jsem vyhořel, zkoušku z anatomie jsem udělal, histologii nikoliv, nicméně, zapsal jsem se do druháku s histolou, ale přestal jsem chodit, s tím, že zkusím přijímačky na jinou školu.

Chtěl jsem něco, co bude lehčí, líp platově ohodnocené a zároveň mě bude aspoň trochu bavit - na mysl přišly práva nebo biomedicínská technika, což byly moje původní volby před medicínou.

Uběhlo půl roku, do podávání přihlášek zbývá už jen chvilka a ja se pořád nerozhodnul... spíš mě poslední dobou začíná zase víc a víc lákat medicína. Nejspíš na to bude mít vliv můj novej spolubydlící, kterej je medik z páťáku a přistěhoval se teprve před týdnem. Byl jsem se párkrát podívat v knihkupectví, na učebnice, a vypadalo to tak, že techniku jsem zavřel hned po otevření, práva jsou sice do jistý míry zajímavý, ale studovat to 5 let? Asi ne.. nakonec jsem skončil u medicínských učebnic a vytuhnul tam na dobrou půl hodinu a jistým zálibným úšklebkem, když jsem si prohlížel knížky, který mě dřív tak zajímaly :)

Zkrátka mi došlo, že asi v životě nedokážu dělat nic jinýho, než medicínu.. jenže jsou tady pořád ty důvody, proč jsem skončil.

Až dostuduju, chci mít rodinu, chci mít volný čas, nechci skončit jako vyhořelá existence, která už nenávidí to, co dřív milovala, a je v tý práci spíš s odporem, než ze zalíbení... proto se ptám, jsou ty podmínky v český medicíně opravdu tak špatný? Když doktor s několikaletou praxí řekne, že nejlepší rada, kterou může medikovi dát je UTEČ? :) Protože jinak zabiješ nejlepší léta svojeho života a nakonec zjistíš, že jsi úplně sám a nikdo si toho stejně ani neváží? Nebo budeš mít rodinu, ale manželka se na tebe vysere, protože nebudeš mít ani peníze, ani čas na rodinu a ona bude na všechno sama?

Nebo když nám mladá, hezká doktorka, vdaná za doktora, na první pohled člověk bez starostí, která nás učí jako záskok první pomoc, řekne, že medicína je sice krásnej obor... ale už by do toho NIKDY znovu nešla, protože je to špatně placená otročina, a člověka to prostě brzy po vystřízlivění přestane bavit.

Nebo jsou to všechno kecy a doktoři mají tendenci k naříkání?

Mám fakt docela krizi a nevím, kam chci vlastně jít, a co dělat... na jednu stranu je tady ta touha, která tady byla předtím, na druhou stranu už to vidím trochu jinak, a vím, že bych si chtěl života trochu užít, než zaklepu bačkorama, a tedy prvotní důvod, proč jsem po prváku skončil.

Ale co dělat místo toho. Hmm.

Mast Cell
Deltoideus
Příspěvky: 17
Registrován: čtv úno 02, 2012 8:40 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Smysl

Příspěvek od Mast Cell » čtv úno 02, 2012 8:46 pm

Pokud chces delat medicinu v Cechach, tak to rovnou radsi zabal. Opravdu to nema cenu a jen si tim znicis mladi i cely zbytek zivota. Navic uplatneni za par let bude stale obtiznejsi, jelikoz absolventu je stale vic. Medicina se rychle meni a stale vice se z mediciny stava mechanicky obor, kde je treba se jen ucit spravne guidelines. Ja osobne zas tak nelituju, protoze v Cesku nezustanu. . Ale kdybych se mel rozhodnout znova, tak si urcite vyberu jiny obor.

pamelar
Deltoideus
Příspěvky: 8
Registrován: stř kvě 04, 2011 1:44 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Smysl

Příspěvek od pamelar » pát úno 03, 2012 8:39 am

Vrať se a zkus to. Taková tragédie to tu není... Medicína je dynamický obor, ve kterém najdeš uplatnění vždy. Vyjdeš jako všeobecný a můžeš bt čím jen budeš chtít, všechny obory ti jsou otevřené.
V prváku jsem řešila to samé dilema- nakonec jsem se rozhodla zůstat a nelituji. Hlavně i proto, že si nedokážu představit, co jiného bych dělala. Zubařina je sice velmi podobná a lépe hodnocená, ale že by se mi chtělo celý život jednostanně hrbatit nad ústy svých pacientů- to ne. Je to rasovina.

Uživatelský avatar
rhiannon82
Biceps
Příspěvky: 57
Registrován: ned kvě 15, 2011 8:04 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Smysl

Příspěvek od rhiannon82 » pát úno 03, 2012 6:49 pm

Radku, já to vezmu ve zkratce - jsi můj vzor. I díky Tobě jsem se rozhodla, že si zkusím splnit svůj sen, i když už nejsem čerstvý maturant. Vím, jak moc jsi tomu věnoval, pár slov jsme spolu prohodili ještě na starém fóru... a nedokážu si představit, že bys to vzdal ;) Já vím, že určitě přijdou chvíle, kdy člověk tluče hlavou do zdi, ale to, co je na konci dle mého za to stojí. Budu Ti držet palce, ať už se rozhodneš jakkoli ;)
„Slabý ten, kdo ztratil v sebe víru a malý ten, kdo má jen malý cíl.“ J.N.

Radek C
Biceps
Příspěvky: 44
Registrován: čtv úno 02, 2012 7:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Smysl

Příspěvek od Radek C » úte úno 07, 2012 6:27 pm

tak dekuju za odpovedi, jsem rad ze jsem mohl bejt pro nekoho vzorem, docela mi to lichoti :) ale nemuzu hledat motivaci jenom v tomhle.. popravde o tom porad uvazuju vic a vic, tak snad me to zacne zase bavit natolik, abych to mohl studovat a vzdal se toho volnyho casu, na kterej jsem si ted navyknul a kterej mi bohuzel docela vyhovuje :)

mozna zacnu premyslet i o tom, ze bych pak sel pracovat do zahranici...

Mast Cell
Deltoideus
Příspěvky: 17
Registrován: čtv úno 02, 2012 8:40 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Smysl

Příspěvek od Mast Cell » sob úno 11, 2012 10:28 am

Nikdo nevi, jaka bude situace za 5-6 let. Absolventu je v Evrope cim dal vic. Nektere staty, ktere driv absolventy braly (napr. Svedsko), ted pocituji spise prebytek poptavky. Tezko rict, jak se vyvine situace v Nemecku. Vsude v Evrope je nyni velky tlak na snizovani mezd lekaru. Z povolani, ktere bylo velmi atraktivni, chteji udelat prumerny urednicky job.

Langenbeck
Biceps
Příspěvky: 60
Registrován: sob čer 18, 2011 3:20 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Smysl

Příspěvek od Langenbeck » sob úno 11, 2012 9:28 pm

Mast Cell píše: Z povolani, ktere bylo velmi atraktivni, chteji udelat prumerny urednicky job.
a přesně to se taky daří... alespoň tady, kde z lékarů jsou nejlevnější sekretářky... a bude to jen a jen horší
asi jediný způsob jak dělat opravdu a jen medicínu je v těch chudých zemích, kde není papír na který by se pořád musely psát nesmysly...

Evil
Quadriceps
Příspěvky: 117
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:20 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Smysl

Příspěvek od Evil » čtv bře 08, 2012 1:23 pm

Mast Cell píše:Nikdo nevi, jaka bude situace za 5-6 let. Absolventu je v Evrope cim dal vic. Nektere staty, ktere driv absolventy braly (napr. Svedsko), ted pocituji spise prebytek poptavky. Tezko rict, jak se vyvine situace v Nemecku. Vsude v Evrope je nyni velky tlak na snizovani mezd lekaru. Z povolani, ktere bylo velmi atraktivni, chteji udelat prumerny urednicky job.
Mohl bys prosím sem postunou odkaz na nějakou statistiku že je stálve více absolventů jak tvrdíš a pak také, že se některé státy které dřív brali už tolik neberou? Díky.

"chteji udelat prumerny urednicky job"

To si děláme do zančné míry sami, tím že máme lidi jako ja Marx, kteří vymýšlejí jak dělat akreditace a další a další papíry. To je do zanačné míry náš osobní problém, protože většina lidí strká hlavu do písku. Pokud jde o stlačení mezd, tlak sice je, ale všude, to jen o tom se podělat a nepřistoupit na ty podmínky. Pokud někdo je ochotný dělat na parciální úvazky s Ph.D. a být tam pracovní dobu za úvazek 1.0, nebo někdo je ochotný pracovat "jen doma" kde mu nabdnou skvělých 16K hrubého jako nástup a pod. Pak se není čemu divit.

Osobně pesimismus řady lidí zda nesdílím, prtože do značné míry je to tom se k tomu nějak postavit a nečekat pasivně co bude. Ostatně to oblíené papírování je taky možno a myslím si, že časem bude řešeno jinak, to vzniká protože máme parazity jako jsou právnící - těch je skutečně extrémní nadbytek a mají solidní lobby. Protože se mezi sebou dokážou domluvit. V tom je problém, ne v oboru jako takovém.

Mast Cell
Deltoideus
Příspěvky: 17
Registrován: čtv úno 02, 2012 8:40 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Smysl

Příspěvek od Mast Cell » sob bře 10, 2012 4:21 pm

Evil píše:Mohl bys prosím sem postunou odkaz na nějakou statistiku že je stálve více absolventů jak tvrdíš a pak také, že se některé státy které dřív brali už tolik neberou? Díky.

To si děláme do zančné míry sami, tím že máme lidi jako ja Marx, kteří vymýšlejí jak dělat akreditace a další a další papíry. To je do zanačné míry náš osobní problém, protože většina lidí strká hlavu do písku. Pokud jde o stlačení mezd, tlak sice je, ale všude, to jen o tom se podělat a nepřistoupit na ty podmínky. Pokud někdo je ochotný dělat na parciální úvazky s Ph.D. a být tam pracovní dobu za úvazek 1.0, nebo někdo je ochotný pracovat "jen doma" kde mu nabdnou skvělých 16K hrubého jako nástup a pod. Pak se není čemu divit.

Osobně pesimismus řady lidí zda nesdílím, prtože do značné míry je to tom se k tomu nějak postavit a nečekat pasivně co bude. Ostatně to oblíené papírování je taky možno a myslím si, že časem bude řešeno jinak, to vzniká protože máme parazity jako jsou právnící - těch je skutečně extrémní nadbytek a mají solidní lobby. Protože se mezi sebou dokážou domluvit. V tom je problém, ne v oboru jako takovém.
Bohuzel je to pravda. Je tlak na snizeni poctu lekaru z duvodu ekonomicke krize. A pocty absolventu v Evrope stoupaji (stale vice vychodoevropskych univerzit produkuje samoplatce absolventy, kterych je opravdu hodne).

Problem s PhD uvazky je, ze je nerovnomerne zastoupeni fakult v republice. Praha produkuje vice jak 1/3 absolventu. Je pochopitelne, ze mnozi z nich chteji v Praze zustat z duvodu socialnich vazeb. Jelikoz vsichni ostatni krom mediku snaze najdou praci v Praze nez nekde na periferii. A vzhledem k feminizaci zdravotnictvi je pak toto jeste vyraznejsi.

Problematika papirovani je prilis komplexni. Je zde celosvetove snaha vsechno dokumentovat a bohuzel nikdo se teto amerikanizaci zdravotnictvi nebranil. Marx jen vyuzil kontakty a prilezitost. Ja byt v jeho pozici, udelam to same. Ted si uz si jen libuje, jak si lekari nechaji vsechno libit.

Radek C
Biceps
Příspěvky: 44
Registrován: čtv úno 02, 2012 7:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Smysl

Příspěvek od Radek C » stř dub 04, 2012 9:30 pm

Chtel bych se na neco jeste zeptat. Nakonec se teda asi budu fakt zase hlasit na medicinu (teda, prihlasil jsem se, uvidim jak to dopadne... jeste mam prihlasky na dalsi skoly, napr. na molekularku na PriF UK... nebo na prava :D ale to asi pada, nak me to prestalo lakat), i kdyz se mi ted do toho uceni moc nechce, znova to samy a uz to proste neni ono, ale... to snad prijde, o to ted nejde. Jenom mam porad proste takovej pocit, ze tim odchodem z Motola jsem se o neco ochudil, a ze kdyz ted pujdu na jinou fakultu, tak mi porad bude v hlave lezet brouk, ze uz "nejsem na ty nejlepsi" a ze proste treba spoustu zajimavych veci neuvidim (jelikoz Motol je nejrozsahlejsi nemocnice, a nejenom on, kdyz budu chtit praxi, tak v Praze je spousta velkych nemocnic)... kdybych sel treba do Plzne nebo do Brna, tak ze to studium uz proste nebude tak kvalitni, ze tam uvidim min zajimavy pripady a budu mit proste min kvalitni vyuku apod.. Vim ze je to asi blbost, ale je to proste psychologie a lezi mi to v hlave... asi trosku zalezitost ega.

Jinak nejspis teda bych sel do Plzne, libi se mi ze to mam blizko a do Prahy uz nechci, z osobnich duvodu :) a Brno se mi sice libi, ale udajne v zahranici ma lepsi jmeno Karlovka, takze i kdyz muze bejt Masarna kvalitnejsi medicina nez LF v Plzni (nevim, mozna neni, ja se ridim jen podle tech zebricku v HN, ktery jsou podle myho nazoru dost omezeny, ale nemam jinou moznost srovnani, ostatne podle nich je i 2.LF, na ktery jsem byl, nejlepsi, coz je taky jeden z duvodu, proc jsem tam kdysi hrozne chtel), tak ve vysledku by mela lepsi jmeno ta Plzen... ale o to mi ted ani tak nejde, jde mi spis o tu kvalitu vyuky... prosim o naky nazory :) diky (prihlasky mam teda na medicinu do Plzne a do Brna)

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti