Knihy pro laika

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět
yasminn
Příspěvky: 2
Registrován: stř srp 03, 2016 3:01 pm

Knihy pro laika

Příspěvek od yasminn » stř srp 03, 2016 3:15 pm

Můj dotaz se netýká LF, ale nevím, kde jinde se zeptat.Snad to tu nevadí.

Nechci na medicínu, studuju jiný obor, ale medicína mě baví a fascinuje. Chci se v ní vzdělávat jako laik, samostudovat a co nejvíce se dozvědět o lidském těle, o nemocích a o léčbě. Přitom bych si ráda nějak "nastudovala" všechny předměty, které se učí na medicíně, v nějaké lehčí formě (třeba na úrovni studia Bc. oborů na LF, jako je všeobecná sestra).

A byla bych ráda, kdybyste mi doporučili knihy.

Anatomii se chci učit z Naňky, fyziologii asi z Mourka, mám knihu o lékařské terminologii... Ale u mnoha předmětů nevím. Nevíte třeba o nějaké knize o histologii, která není pro mediky, ale je aspoň o něco jednodušší? Bifyziku? Chemii? A pak u "praktičtějších" oborů jako oční lékařství, otorinolaryngologie, interna...

A stejně tak bych byla ráda za doporučení ne odborných, ale populárně naučných a "odlehčených" knih, které jsou dobré.

A čím bych měla začít? Samozřejmě si teď studuju hlavně první pomoc a jako první věc si přečtu skripta pro sanitáře (pro úplný úvod), ale jinak - asi anatomií?

Moc díky, pokud někdo odpoví, budu ráda za tipy na jakékoli knihy týkající se zdravotnictví :)

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy pro laika

Příspěvek od Formol » stř srp 03, 2016 4:03 pm

Zdravím,
ono je otázka, co bys případně potřebovala z povinných předmětů, mimo jiné i podle toho, co vlastně studuješ. Tak například biofyzika je z větší části úvod do fyziky a fyzikální chemie na značně povrchní úrovni. Biochemie je na medicíně pro změnu docela pohádková (důraz je kladen na znalost drah a nikoliv funkce) a tak by se dalo pokračovat.

Co se týče histologie, tak podobný předmět se ve zkrácené formě učí na přírodovědeckých fakultách v rámci obecné zoologie. Papírově, pokud vím, neexistuje nic, ale např. v Ústí nad Labem nebo v Brně mají online studijní opory.

Co se týče biochemie (a vybraných kapitol biofyziky), tak je otázka, nakolik chceš problematiku spíše pochopit a nakolik chceš spíše "vědět to co medici". V prvním případě si doporučení zaslouží učebnice Z. Vodrážka: Biochemie, která je určena primárně pro studenty VŠCHT.

Co se týče biofyziky, klidně sáhni po některé z běžných učebnic, ty jsou tak povrchní, že to je někdy na hraně únosnosti. Tedy ne že by toho bylo málo k učení, ale někdy je prostě obsah tak zjednodušen, že je to na úkor užitečnosti informace pro další studium. No a obecně mají učebnice biofyziky jeden společný problém, totiž obsahují některé tradované nepravdy a polopravdy týkající se např. biologických účinků neionizujícího záření nebo magnetického pole. Důvod je ten, že někdy jsou autoři jen málo odvážní na to, aby se tak veřejně vypořádali s populárním omylem, jindy v takové špatné vědě dokonce aktivně působí. Takže biofyzikou o nic nepřijdeš, v zásadě ti pro tvé potřeby stačí vybrané kapitoly ze středoškolské fyziky a chemie (fyzikální chemie).

Je tu ještě jeden problém, totiž znalosti týkající se biologie buněk a tkání. Problematika, která se tříští mezi biologii, biochemii a histologii. K tomu je asi nejlepší česky psaná kniha B. Alberts a kol.: Základy buněčné biologie.

Teoretický základ studia by nebyl úplný bez fyziologie. Elektronicky můžeš najít učební texty pro biology, např. M. Vácha a kol.: Srovnávací fyziologie živočichů (Brno) nebo F. Vyskočil: Kapitoly z fyziologie živočichů a člověka (Praha).

Co se týče anatomie, tak existují i stručnější skripta z Brna Anatomie pro antropology (I, II a III /dosud neuvolněno elektronicky/).

Co se týče pořadí, tak to je asi anatomie nejlepší začátek. Minimálně z toho důvodu, že je na ní nejvíc vidět člověk.
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

yasminn
Příspěvky: 2
Registrován: stř srp 03, 2016 3:01 pm

Re: Knihy pro laika

Příspěvek od yasminn » sob srp 27, 2016 9:21 pm

Moc Vám děkuji.

Mohu se ještě zeptat, zda nevíte o nějaké dobré knize o gynekologii srozumitelné pro laika? V současnosti mě tento obor dost zajímá (snažím si nastudovat něco o PPR a chtěla bych k tomu i nějaký odborný a "nekřesťanský" základ).

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy pro laika

Příspěvek od Formol » ned srp 28, 2016 9:20 am

Dobrá kniha o gynekologii srozumitelná pro laika je trochu protimluv, něco jako dobrá kniha o kvantové fyzice srozumitelná pro laika. Na pochopení je totiž třeba znát přinejmenším anatomii (makroskopickou i mikroskopickou) a fyziologii reprodukčních orgánů, bez toho jde o povrchní popis, na základě kterého se lze jen obtížně pouštět do jakýchkoliv úvah. Pak stačí sáhnout po obvyklé učebnici, případně po časopisech pro ambulantní gynekology. Jen je třeba si uvědomit, že gynekologie je chirurgický obor, takže většina učebnice bude zaměřená na něco jiného. Co se týče koncepce, plánovaného rodičovství a případných poruch fertilizace, tak jistě existují specializované monografie, ale jejich cílovou skupinou jsou gynekologové - a obávám se, že v češtině vycházejí jen výjimečně. Ale třeba bude někdo jiný vědět, že nějaká ne zcela špatná kniha v češtině existuje.
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti