Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Moderátoři: Medicinman, Formol

PaSo
Deltoideus
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 28, 2015 3:33 pm

Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od PaSo » čtv kvě 28, 2015 3:41 pm

Ahoj,

asi mám netradiční dotaz, ale nikde jsem nenašel, jak by se mohla holka, studentka sexty víceletého gymnázia, s dobrým prospěchem, ale z nelékařské rodiny, blíž seznámit s medicínou?

Aby věděla že tudy cesta nevede nebo naopak že si na to může troufnout a že by ji to bavilo?

Možná jste věděli od mala že půjdete na medinu, tak jako jsem k mému oboru směřoval já, ale dcera fakt tápe a doteď netuší na kterou vysokou školu by měla po maturitě jít.

Na dny otevřených dveří se pojedeme podívat příští rok v lednu, ale to není ono - nevíte o nějakém letním táboře, stáži pro gymnazistu nebo o jiné cestě?

A nenadávejte mi - to poslední co chci je aby mi dcera vyčítala že jsem ji ukecal na medinu a že ji to vůbec nebaví, proto se tu ptám :-)

Pavel

yvici
Biceps
Příspěvky: 60
Registrován: stř kvě 20, 2015 7:56 am
Bydliště: Štětí

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od yvici » čtv kvě 28, 2015 5:26 pm

Všechny přednášky na VŠ jsou veřejné, takže jako první krok by možná nebyl úplně špatný nápad jít se před rozhodnutím podívat, jak přednášky vypadají a pak se rozhodnout, zda by jí to bavilo a šlo...

Každopádně, medicína je dost těžká škola na to, aby ji někdo vystudoval a nebyl přesvědčený, že to fakt chce dělat.

PaSo
Deltoideus
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 28, 2015 3:33 pm

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od PaSo » čtv kvě 28, 2015 8:33 pm

Díky za tip, to mne nenapadlo.

Syn chodí na MFF a kouká kam všude po UK se ještě podívat a co by si ještě napsal (jenže většina se mu pak nevejde do rozvrhu, to mne docela na UK mrzí jak velký prostor má na tělocvik a jak malý pro jazyky).
Tak společně vyberou a vyrazí okouknout pár zajímavých přednášek na LF.
U něj se výběr školy a oboru snad povedl, motivaci má ohromnou, zkoušky atd. zatím všechny a napoprvé, škola se mu moc líbí - ale je to i tím že jsme hodně s předstihem vybírali a probírali s hodně lidmi z oboru - absolventy ČVUT, VUT, UK/MFF na jaký obor a školu nejlíp.

Jak píšete - je to o tom být přesvědčen o oboru.

A dozeptám se tedy do pléna ještě jednou hodně podobně - dcera není přesvědčena zatím vůbec o ničem (fakt jsem z ní nedostal za poslední roky jediný tip kterou školu/obor by chtěla dělat - holt bezstarostná gymnazistka....).
A už je potřeba přemýštel o tom z čeho maturovat a pak na poslední chvíli by si z nouze napsala ekonomku a práva a LF a šla podle toho kam se dostane a tomu bych se rád vyhnul.

Tj. nevíte někdo o někom kdo pořádá alespoň týdenní kurz/tábor/praxi/stáž?

Letní tábor na 14 dnů pro středoškoláky by byl ideální, a cena pokud je v rozumných mezích nerozhoduje (ale lékařské fakulty mají takový přetlak studentů že asi nemají motivaci něco takového pořádat - představoval bych si kurz podobný Albeři).

V ostatích profesích je to celkem jednoduché - dítě jde na brigádu a rozkouká se, ale to asi v nemocnici nejde?
Tím nemyslím uklízečka atd, ale např. studentskou odbornou činnost ve spolupráci s nějakou LF nebo nemocnicí/klinikou nebo dobrovolnickou činnost - ale asi ne dělat společnost dětem nebo starým lidem, to jsem našel ale bojím se že to je spíš seznámení se s prací sester než lékařů.

Pavel

Uživatelský avatar
Medicinman
Quadriceps
Příspěvky: 286
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:57 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od Medicinman » pát kvě 29, 2015 7:18 pm

Hodně z nás, co jsou na medicíně sem směřovalo opravdu dlouho. Vzhledem k náročnosti studia - a přiznejme si, zejména pak výkonu povolání - medicína chce dost nadšení, aby to člověk vůbec přežil. Takže, jak už bylo řečeno, pokud na medicínu vysloveně nechce, tak nemá smysl ji nějak přemlouvat.

PaSo
Deltoideus
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 28, 2015 3:33 pm

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od PaSo » sob kvě 30, 2015 1:16 pm

Díky za odpověď - vidím to podobně a proto přemlouvání je to poslední co bych chtěl dělat.

Problém ale je, že se za čas bude muset rozhodnout co po gymnáziu - a pokud nevidí perspektivu ani v zemědělství, průmyslu nebo školství, moc dalších oborů nezbývá a bojím se aby to nakonec nedopadlo tak že medinu zkusí (přijímačky co jsem koukal by asi udělala - studuje dobré víceleté gymnázium a patří k lepším).

Uvidíme - budu hledat stejně jako u ostatních oborů a snad se mi tu časem objeví tip i na nějakou stáž nebo něco podobného, která by ji pomohla nasměrovat - a to klidně i tím směrem "medinu určitě ne" :-)

yvici
Biceps
Příspěvky: 60
Registrován: stř kvě 20, 2015 7:56 am
Bydliště: Štětí

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od yvici » sob kvě 30, 2015 1:50 pm

Zbývá ještě strašně moc oborů.

Já pořád nechápu, proč to řešíte za ni? Je už skoro dospělá a předpokládám, že i svéprávná - nemyslím si, že by tohle Vaše snažení k něčemu mohlo být. Pokud ji samotnou její budoucnost nezajímá, nic nenaděláte a pokud ano, ať si to zjišťuje sama, ne? Ví o tom, že se o to tak zajímáte? Pokud ano, jak se na to tváří ona?

Jak Vás vůbec napadlo, že by pro ni jednou z cest mohla být právě medicína?

PaSo
Deltoideus
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 28, 2015 3:33 pm

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od PaSo » sob kvě 30, 2015 3:54 pm

Reagujete zbytečně podrážděně.

Medicína mne napadla velice jednoduše - ono těch oborů které připadají v úvahu pro absolventku gymnázia není zase tolik. A zatímco např. do Škoda Mladá Boleslav můžete zajít na den otevřených dveří, u medicíny tato možnost (docela pochopitelně) není.
Tj. hledám jinou cestu.

A proč to řeším? Vy asi nemáte děti, a rodiče vám asi nepomohli s výběrem školy? Pokud jste z lékařské rodiny, bylo to pro vás jednoduché, v tom prostředí jste vyrůstal, ale řekněme kdyby vaši rodiče byli zedníci tak byste možná také nevěděl do čeho vlastně jdete.

yvici
Biceps
Příspěvky: 60
Registrován: stř kvě 20, 2015 7:56 am
Bydliště: Štětí

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od yvici » sob kvě 30, 2015 4:40 pm

Nemyslím si, že reaguju zbytečně podrážděně, jen mi připadá, že přesně takhle se "produkují" nesamostatní a nemyslící jedinci. Ona to ví nejlíp, ne Vy.

Absolventka gymnázia může jít na kterýkoli obor a těch je desítky, ne-li stovky.

A mimochodem, oba mí rodiče jsou nezaměstnaní, oba mají jen ZŠ, celý život v dělnických oborech. Nikdy mi s ničím neradili, vždycky jsem se rozhodovala sama a prostě si myslím, že tak to je nejlepší. Pokud Vaši dceru zajímá, do čeho by šla, ať si to zjistí sama.

PaSo
Deltoideus
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 28, 2015 3:33 pm

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od PaSo » sob kvě 30, 2015 7:27 pm

Nehádejte se, mít možnost se něco dozvědět o oborech které lze studovat není nesamostatné rozhodování, ale naopak rozhodování na základě podkladů a ne pocitů nebo nutnosti něco do té přihlášky napsat.

Ostatně proto přeci vysoké školy pořádají dny otevřených dveří a než se syn rozhodl pro MFF byl se podívat na několika vysokých školách a byl ve dvou různých firmách na letní brigádě, možná spíš řečeno na stáži.
Stejně tak jsme se byli podívat v několika dalších firmách + se školou byli na pár exkurzích.

Tj. zpět k tématu - opravdu neexistuje šance aby se gymnazistka seznámila s lékařskou profesí jinak, než že ji začne studovat?

Uživatelský avatar
Azrael
Biceps
Příspěvky: 48
Registrován: stř kvě 04, 2011 9:13 am
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od Azrael » sob kvě 30, 2015 10:10 pm

Zdravím všechny, dovolím si k tomu pár vlastních postřehů:

1)Lékařské fakulty standardně pořádají dny otevřených dveří, které ale slouží hlavně jako představení studia (a oborů) na té konkrétní fakultě. Jsou tak více či méně již zaměřeny na vážné zájemce o studium na lékařské fakultě a slouží spíše jako představení té konkrétní fakulty (včetně zázemí) a průběhu studia než představení oboru jako takového. Fakulty dále pořádají v různé podobě přípravné kurzy, ty jsou ale primárně koncipovány jako příprava k přijímacím zkouškám (opět pro vážné zájemce), tedy zhuštěné opakování biologie/chemie/fyziky (případně Latiny), o samotném oboru tedy opět moc neřeknou, je to opakování středoškolského učiva (tudíž to vlastně není nic nenahraditelného), neslouží to jako "přípravka" na medicínu jako takovou.

2) Brigáda v nemocnici spojená s léčebným procesem je podle mě prakticky nereálná. V současné době různých akreditací jsou podmínky na práci zdravotnického personálu velmi přísné a jen těžko si lze představit, že by se mohl člověk bez kvalifikace stát významnější součástí léčebného procesu (předpokládám, že brigády např. v nemocniční administrativě jsou možné, to ale jistě není to, o čem jste uvažoval). Tím nechci říci že to vůbec nejde, rozhodně to ale není triviální záležitost. I pokud by se někde dala nějaká dobrovolnická činnost domluvit (ano, většinou jde spíše o dobrovolnickou činnost zaměřenou na společenskou stránku věci), mělo by to spíše charakter práce sanitáře, takže ani ne charakter práce sestry a už vůbec ne lékaře. Pokud byste měl nějakého kamaráda - lékaře, pak by on mohl být ochoten něco dceři ze své práce ukázat, ale pozor, i tak to bude nejspíše dost limitované (podmínky na pracovištích ohledně přístupu "cizích osob" jsou opravdu nyní dost přísné).

3) Studentská odborná vědecká činnost určitě možná je. Středoškoláci s opravdu výjimečným zájmem o určitou problematiku se výzkumu například na teoretických ústavech lékařských fakult mohou účastnit a také účastní. Je to spíše vzácné, většina studentů, aktivně se účastnících nějaké výzkumné činnosti, jsou až studenti VŠ. Ostatně je to i jednodušší na administrativu. Přístup středoškoláka na odborné VŠ pracoviště je totiž potřeba ošetřit několika různými smlouvami (podrobnosti neznám, ale opět to není jednoduché). Navíc většinou jde opravdu o teoretické ústavy (nikoliv kliniky) a hlavně - jde o odbornou činnost a očekává se, že daný jedinec má o výzkum v daném oboru opravdový zájem a má dostatek času a chuť se určitému projektu věnovat. Rozhodně to není tak, že by odborné ústavy samy aktivně vyhledávaly studenty - většinou je tomu přesně naopak, středoškolák by musel prokázat výjimečné zaujetí pro obor a nadprůměrné znalosti, aby mohl vůbec pomýšlet na to, že se mu budou někde věnovat.

4) Co je naopak dostupné snadněji jsou různé kroužky první pomoci. Těch se snad dá najít po republice docela dost, něco pořádá přímo i Český červený kříž, ale nevím přesně - tuhle nabídku nijak nesleduji. To by asi nebylo nic proti ničemu, protože i pokud osud člověka zavede na úplně jinou vysokou školu, tak základy první pomoci je vždycky dobré vědět. Ale pozor, ono učit se první pomoc může být zábava, ale rozhodně to neznamená, že potom člověka bude bavit i celá medicína.

5) Myslím si, že jednoduchý způsob jak představit práci lékaře komplexně neexistuje. Ani student lékařské fakulty pocházející z lékařské rodiny si nedokáže představit vše, co ho čeká v praxi, dokud si to nezažije sám. Studentská stáž je píše jen bezstarostné pozorování cvrkotu na oddělení, v praxi už se jede na ostro a najednou už to tak hezké být nemusí. Celé studium medicíny je vlastně taková dlouhá exkurze do celé medicíny. Jen připomínám, že studium medicíny je o tom, že všichni studují všechno - veškerá specializace se děje až po dostudování celého 6letého oboru, do té doby je náplň studia zcela stejná (s výjimkou zubních lékařů, kteří mají zcela jiný - specializovaný - obor). Z toho plyne mj. další věc - rozhodnout se pro studium medicíny je jedna věc, ale rozhodnout se pro konkrétní obor je věc druhá. Řada studentů posledního ročníku medicíny stále není v jeho průběhu o svém dalším směřování rozhodnuta. Řada lidí naopak vysněný obor má již od střední školy, ale někdy během studia naopak zjistí, že ten obor nemůže dělat, například nesežene vhodné místo, nebo třeba zjistí, že ten obor z nějakého důvodu nakonec dělat nemůže nebo nechce. Nicméně ani při studiu řadu (menších) oborů nestihnete pořádně poznat, často je na ně vyhrazena jen 1 týden dlouhá stáž, za takový čas to opravdu nelze.

6) Člověk s titulem MUDr. se rozhodně nemusí po dostudování omezit jenom na práci na lůžkovém oddělení v nemocnici nebo v ambulanci. Řada absolventů medicíny nachází uplatnění v akademické sféře (nejen) na lékařských fakultách, jako vědečtí pracovníci, jako pracovníci různých laboratoří nebo dokonce i v administrativě (například Státní ústav pro kontrolu léčiv pod) či v různých soukromých subjektech (farmaceutické firmy apod). Jsou jistě i případy, kdy až absolvent po určitém čase zjistí, že pro něj práce (např.) v nemocnici vůbec není a vydá se hledat uplatnění "mimo obor". Řada lidí také po krátkém čase po promoci své obory mění - na základě reálných zkušeností. Nicméně (a to neplatí jen pro medicínu) každý motivovaný člověk si může najít takovou práci, která mu bude z dostupné nabídky co nejvíce vyhovovat - a jakékoliv dřívější sny nebo představy pak jdou často stranou.

Když to shrnu: Myslím, že jednoduchá cesta jak medicínu poznat a rozhodnout se zda ano či ne neexistuje. Navíc člověk se vyvíjí, jak během studia na gymnáziu, tak pak i během studia na VŠ a nakonec i po jejím absolvování. Dále pak i život chystá různá překvapení a rozhodování, příjemná i nepříjemná, např. (nejen) dívky se musí rozhodovat, jak moc je pro ně důležitá kariéra a jak moc rodina... Myslím si, že slečna dcera zatím rozhodně nic nepromeškala, i pokud by se nakonec na medicínu rozhodla, tak na určení na přijímací zkoušky má ještě času dost.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host