kam má absolvent nastoupit aby se neudřel k smrti

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Lucka77
Příspěvky: 4
Registrován: čtv lis 16, 2017 11:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

kam má absolvent nastoupit aby se neudřel k smrti

Příspěvek od Lucka77 » pát lis 17, 2017 2:17 pm

Ahoj, po přečtení tohoto článku http://lf1.cz/pracovni-doba-v-ceskych-nemocnicich/ jsem naprosto znechucená. Proto mám dotaz na zkušenější kolegy. Až příští rok odpromuju (snad se to povede), mohu rovnou nastoupit jako absolvent někam na polikliniku nebo ambulanci (chtěla bych se věnovat pediatrii) ? Nebo prostě každý lékař musí nejdřív dřít bídu v nemocnici než odatestuje a pak si teprve může otevřít svojí ordinaci?

Vzhledem k tomu, že chci mít taky svůj osobní život a nechci být pořád jen v práci, nevyspalá, v depresi a s pocitem, že si práce doktorů stejně naše společnost neváží, začínám vážně pochybovat o tom, zda je vůbec dobrý nápad dělat kliniku. Podotýkám, že odejít na západ pro mě není řešení. Mám tu rodinu, přátelé a i přese všechno mám Čechy ráda...

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: kam má absolvent nastoupit aby se neudřel k smrti

Příspěvek od Formol » ned lis 19, 2017 4:54 pm

Ahoj,
o dření bídy se obvykle dá mluvit jen tam, kde absolvent projeví dost nesoudnosti a nastoupí na snížený úvazek (neodsuzuji, sám jsem také svého času na podobnou nabídku řekl NE - a dlouho jsem byl na pochybách, jestli to bylo správné rozhodnutí).

K atestaci je praxe v nemocnici nezbytnou podmínkou. Podívej se na webové stránky IPVZ na vzdělávací programy pro lékaře. Pravda, od 1.7. jsou všechny programy historické a díky neschopnosti Ministerstva zdravotnictví nové programy stále nejsou, ale můžeš si udělat alespoň rámcovou představu. Především pak jedna věc je podstatná, totiž to, že jakákoliv nemocnice nestačí, musí být akreditovaná pro vzdělávání, jinak se praxe nepočítá (resp. jde požádat o uznání, ale jen pro část vzdělávacího programu).

Atestace je pro vlastní ambulanci minimální podmínka, jako zaměstnanci se v ambulancích objevují i lékaři po kmeni, ale to je asi trochu na hraně (s výjimkou oborů, kde je praxe v ambulanci předepsaná).

Dovolím si sdílet rady kolegů, které mi znějí celkem rozumně: Jdi na pediatrii do krajské nemocnice, o které si ověříš, že má dost lidí. Snad takové stále existují. Největší problémy mají totiž okresní nemocnice v některých odlehlých okresech a pak kliniky fakultních nemocnic, ve kterých se stále občas vyskytují gerojové přesvědčení o tom, že prokazují nastupujícímu absolventovi mimořádnou čest tím, že mu nabídnou poloviční úvazek a formální doktorské studium.
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Lucka77
Příspěvky: 4
Registrován: čtv lis 16, 2017 11:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: kam má absolvent nastoupit aby se neudřel k smrti

Příspěvek od Lucka77 » pon lis 20, 2017 12:47 pm

Ahoj, děkuju moc za odpověď. Můžu se ještě zeptat- slyšela jsem, že když chce člověk dělat pediatrii a už hned ví, že chce mít v budoucnu svojí praxi, tak (stejně jako budoucí praktici pro dospělé), jsou v nemocnici na stáži. Což znamená, že se pro ně nevztahují podmínky pracovní doby, jsou v nemocnici na stáži 8 hodin denně, přesčasy a služby spíš nemají. Je to pravda? :-D

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: kam má absolvent nastoupit aby se neudřel k smrti

Příspěvek od Formol » pon lis 20, 2017 1:03 pm

Bývala tu taková česká specialita, existovaly dva obory - pediatrie a praktické lékařství pro děti a dorost. Absolventi prvního oboru měli více praxe v nemocnici, absolventi druhého měli více praxe v ambulanci. Shoda byla tak velká, že byl stejné mimo jiné i otázky k atestaci a doporučená literatura k přípravě na atestaci. Podle mě - ale nejsem pediatr, třeba se mýlím - byl primární důvod duplicity leštění ega vedení odborné společnosti praktických dětských lékařů, sekundárně to pak drželo absolventy pediatrie v nemocnicích, takže moc velké výhrady neměla ani odborná společnost pediatrů. S novým zákonem o vzdělávání lékařů by měl být obor jen jeden, pravidla pro nástup do vlastní ambulance po atestaci v pediatrii ještě nejsou, ale neměl by to být vážný problém, protože zejména ambulantních pediatrů je skutečně málo.

Mimochodem, stážista by nebyla zrovna výhra. Za stáž v nemocnici se obvykle platí. Částka se dost liší obor od oboru, ale je to dost, takže pokud zrovna nejsi majitelkou ropných vrtů, ani o této cestě neuvažuj ;-)
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Lucka77
Příspěvky: 4
Registrován: čtv lis 16, 2017 11:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: kam má absolvent nastoupit aby se neudřel k smrti

Příspěvek od Lucka77 » pon lis 20, 2017 1:31 pm

Takže pokud tomu dobře, rozumím, tak i když budu chtít mít svou ambulanci, tak nejdřív musím být v nemocnici dokud neodatestuju a odpracovat tam v průměru 250 hodin měsíčně a toho zhruba 5 služeb? Já vim, že to zní trochu blbě, ale vidím u kamarádky, která už pracuje, jak je strašně vyčerpaná, nemá vůbec žádný volný čas a je na pokraji zhroucení. 250 hodin měsíčně je prostě podle mého nad lidské síly.

Také jsem slyšela, že v průběhu letní praxe na dětské chirurgii V Tomayerovce kamarádka (jiná :-D ) seznámila s kolegyněmi, které byly v nemocnici na stáži a dostávaly normálně plat. Tak jsem si myslela, že je to stejné jako u praktiků pro dospělé, že si v nemocnici udělají "kolečko" a pak už jdou do ambulance.

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: kam má absolvent nastoupit aby se neudřel k smrti

Příspěvek od Formol » pon lis 20, 2017 2:06 pm

Ne, rozumíš tomu špatně. Nová pediatrie má předepsaných nejméně 4.5 let přípravy (v dosud neznámém rozpisu) v rozsahu úvazku 1.0. To, zda budeš brát pět služeb měsíčně, nebo zda nebudeš brát žádnou, není podmínkou atestace. Dokonce - a na to se často zapomíná - pokud přistoupíš na nadměrné přesčasy, budeš si koledovat o vážný malér. Pokud se totiž z únavy dopustíš chyby, bude to z hlediska zákona vědomá nedbalost. Pokud tedy například z únavy po přílišné služební náloži (i když ti třeba budou tvrdit, že je to "povinné", není tomu tak, ty totiž máš právo odmítnout, nedostatek lidí je problém primáře a ředitele, nikoliv tvůj), naplní se skutková podstata odst. 2 § 143 trestního zákoníku se sazbou jeden až šest let. Pravda, v podobných případech zatím soud postupoval s nejvyšší možnou mírností, tj. pokud to jen trochu jde, dopadne to jako § 148 (ublížení na zdraví z nedbalosti), tedy "jen" podmínečný trest.
Tedy stručně: Nejméně 4.5 roku na úvazek 1.0, služby nejsou podmínkou atestace. Rozumný počet služeb je hodně dobrý pro tvůj profesní rozvoj, takže nula není optimální číslo. No a pokud neodmítneš služby nad rámec povolený zákonem (viz zákoník práce), koleduješ si o malér v podobě vědomé nedbalosti ve smyslu trestního práva.

Co se týče stáží, tak pokud je lékař na stáž vyslán vlastní nemocnicí, dostává (měl by dostávat) plat od své nemocnice, jenže ta musí ještě za stáž platit. V případě praktických lékařů je toto hrazeno (mělo by být hrazeno) z dotace na rezidenční místo. Proto se nikdo nepřipravuje třeba na praktického lékaře jinak než cestou rezidentního místa, neufinancoval by to. Mimochodem, to "kolečko" v nemocnici je i u praktiků poměrně dlouhé, skoro polovina doby přípravy na atestaci. Tedy pokud máš vlastní ropný vrt, klidně si stážuj ;-)
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Uživatelský avatar
Azrael
Biceps
Příspěvky: 48
Registrován: stř kvě 04, 2011 9:13 am
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: kam má absolvent nastoupit aby se neudřel k smrti

Příspěvek od Azrael » pon pro 04, 2017 1:54 pm

Já jsem pediatrický kmen (před atestací z lékařské genetiky) absolvoval a povinné služby tam opravdu byly (dle původní vyhlášky z r. 2010 - jak správně píše Formol, ještě bude otázky, jak to bude přesně nyní) - konkrétně šlo o 50 služeb a bylo na na ně dokonce místo v logbooku, kde si je člověk musel nechat potvrdit (včetně konkrétních datumů). Na druhou stranu to množství nebylo tak vysoké a šlo v pohodě splnit i když měl člověk v průměru 3 služby měsíčně. Jako stážista na pediatrickém oddělení musíš počítat s tím, že sice máš oficiálně titul stážisty, ale z praktického hlediska trávíš na jednom pediatrickém pracovišti mnoho měsíců (respektive skoro dva roky - pokud mluvím o starém kmeni), takže pro toto pracoviště funguješ skoro stejně jako místní sekundář - tudíž se pracovní doba bude týkat i Tebe (zejména pokud jde třeba o ranní a odpolední vizity atd.). Jinak je to přesně jak píše Formol - i stážista musí být někde zaměstnán, aby dostával plat. Pracoviště, kde dotyčný stážuje, stážistovi samozřejmě neplatí.

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti