Varování pro absolventy

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět
Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Varování pro absolventy

Příspěvek od Formol » ned dub 10, 2016 12:33 am

Kolegové,
možná ovlivněni např. vyprávěním lorda Zemana uvažujete o tom, že by byl dobrý start kariéry na okrese. Dovolím si vás před tímto krokem, zejména v případě malých oborů, varovat. Personální devastace nemocnic - a to i těch, které mají akreditaci - dosáhla takového stupně, že si velmi snadno naběhnete a nastoupíte na oddělení, které je zuby nehty funkční klinicky a tak již není prostor pro další vzdělávání. A vězte, že i když se něco naučíte teoreticky, někdy to prostě nestačí. Konkrétně v bodech si dovolím nastínit, co se "povedlo" mně:
- Chtěl jsem dělat soudní lékařství, narazil jsem na stop stavy všude. Zkusil jsem jako náhradní obor neurologii, ale to nebylo ono.
- V Jablonci nad Nisou hledali patologa, jak lákadlo měli ordinariát soudního lékařství. Sice bych byl patolog, ale oficiálním lákadlem byly zdravotní pitvy proplácené od kusu nad rámec platu. Tedy změnil jsem obor a odstěhoval jsem se do Sudet.
- Realitou byla personální devastace a jeden vyhořelý primář. Další patologové, kteří by zde měli být podle vyhlášky i podle přisnějších standardů akreditace, jsou jen mrtvé duše. Soudní lékař dal výpověď a nahrazovali jej soudňaři dojíždějící z FNKV.
- Zdravotní pitvy na mě nezbyly. Později jsem z náznaků kolegů z Vinohrad naznal, že mě primář líčí jako naprosto neschopného - nejspíš aby snad neměli potřebu mě přetáhnout na své pracoviště. Ale to už je jedno, OSL v Jablonci bylo zrušeno, zůstala jen hořkost.
- Podmínkou absolvování kmene jsou gynekologické cytologie (imho absurdní, ale befel je befel). To nedělají ani větší nemocnice, takže mi primář sliboval, že domluví stáž 4-6 týdnů ve FN Hradec Králové. Dokonalá slibotechna, takže už jsem mohl mít rok kmen, jen se nějak nemohl do toho Hradce dovolat. A když se dovolal, tak si zrovna nevzpomněl. Nakonec přišel s "nordickou lstí": Půjčí si sklíčka a já si gyncyto načtu v Jablonci. Ano, půjčil, ale obtěžoval se až na konci března (kmen je první týden v květnu). Dostal jsem jen sklíčka s poznačenou diagnózou a komentářem, že stejně pořád čtu něco v angličtině, tak ať se to naučím. Jako v německé armádě, podle příručky. A abych na to měl klid, tak si bere na konci měsíce týden dovolenou. Což fakticky znamená, že jsem v loji. A vlastně už bylo pozdě i na to, abych si bouchl do stolu, protože třetí nebo snad dokonce čtvrtý termín kmene jsem už kvůli tomu **** promeškat nechtěl.
- Další vzdělávání (pitvy, příkrajovna,...) vypadá úplně stejně, jen to jde podle příručky lépe.Mimo jiné i tím, že mám spoustu prostoru na pokusy a omyly.
- Vrcholem tragikomedie je to, že si primář vymohl pořízení příkuku (parazitní okulár mikroskopu, pro výuku), který nakonec používá zejména k tomu, aby občas ukázal vrchní laborantce, jestli jsou preparáty nabarvené dobře nebo špatně.
- Na patologiích nejsou přesčasy, ale ve svrabu jsou jiné chuťovky. Není prostor si vybírat dovolené. Pro mě, pochopitelně. Prostě proto, že v okamžiku výběru více než jednoho dne se primář hroutí, jak moc bude zrovna v ten čas práce. Takže ve výsledu mám už vybranou víc než polovinu dovolené - té loňské.

Nejhorší je, že když se vám povede šlápnout do takového průseru, velmi rychle si uvědomíte, že když odejdete, pracoviště se hroutí. Když je ještě k tomu primář vyhořelá troska se sklony manipulovat cestou pasivní agresivity a emocionálního vydírání, je výpověď velmi nepříjemná záležitost. A to jsem celkem od rány. Ještě taková drobnost: Takové prostředí je intelektuálně naprosto zničující, zejména pokud máte rodinu a přátele na druhém konci republiky. Takže si skutečně rozmyslete, na jaké pracoviště se budete hlásit. Sebevědomý předpoklad "já se s tím poperu" je sice skvělý, ale může se dost ošklivě nevyplatit. I když dám výpověď, bude to znamenat rok a půl promarněného života, o rok a půl posunutá atestace. A to jen ta předpokladu, že projdu gyncyto testem u kmene, což se mi zdá krajně nepravděpodobné.
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Bojka
Deltoideus
Příspěvky: 11
Registrován: úte kvě 10, 2011 7:49 pm

Re: Varování pro absolventy

Příspěvek od Bojka » pon říj 24, 2016 9:15 pm

Souhlasím. Nesetkala jsem se sice s takovou mírou manipulace, ale rozhodně to nebude neobvyklé.
Obdobně jsem se setkala s přístupem primáře "proč kolečka, radši užívejte mládí". Jak, když člověk pořád slouží, když ne, je chronicky unavený, tak stejně moc zábavy není. Očekávala bych tedy za mraky odsloužených hodin alespoň adekvátní peníze, ale zde se člověk nedočká ani peněz, ani času. Takže jsem raději porodila 2 děti, neb při čekání až po atestaci bych také mohla mít dřív menopauzu. Kmen jsem si dodělala, mám ještě skoro 2 roky rodičovské před sebou a uvažuji, kam se sebou. O iluzi, že najdu tu zemi zaslíbenou, tedy nemocnici se slušnými podmínkami pro práci, jsem přišla velmi brzy. Uvažovala jsem i o změně oboru kvůli rodině (velká část internistek sbíhá k praktickému lékařství). Do toho marastu se mi vracet vůbec nechce. Štve mě, jak podmínky pro vzdělávání nejsou uzpůsobené ženám a jejich mateřské roli (a to jich na fakultách je většina, bohužel pravidla stále ještě tvoří starci zamrzlí v jiné době). Zkrátka a dobře, pilně studuji cizí jazyky a zřejmě se přesuneme do zahraničí. Svůj obor a práci mám velmi ráda, práce se neštítím, jen chci slušné a férové zacházení (pro začátek třeba dodržování zákoníku práce).
Omnia mea mecum porto.

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Varování pro absolventy

Příspěvek od Formol » úte říj 25, 2016 9:01 am

Já jsem nakonec odešel na teorii. Skutečnou tragédii českého zdravotnictví jsem si uvědomil až když jsem zjistil, že jsem na tom na histologii lépe nejen lidsky ve smyslu mnohem lepšího kolektivu a profesně ve smyslu širší a zajímavější náplně práce, ale nakonec i finančně. Vlastně mi už jen někdy chybí výhled na Ještěd a (zejména při čekání na materiál od spolupracujících klinických pracovišť) pitvy :twisted:
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti