Cytologie - definice - prosím o radu

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Luthienn
Příspěvky: 1
Registrován: pát říj 30, 2015 2:29 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Cytologie - definice - prosím o radu

Příspěvek od Luthienn » pát říj 30, 2015 2:35 pm

Zdravím a prosím o Vaši radu - dnes jsem měla zkoušky z patologie (jednalo se o zdrav. kurz, pro mě příparva k dalšímu studiu) a zkoušející lékařka se mě ptala, co je cytologie. Tak jsem jí řekla tuto (obecnou) definici, kterou jsem si našla na Wikipedii: „cytologie je věda zabývající se studiem buněk. To zahrnuje anatomii buněk, jejich fyziologii, vlastnosti a chování ve vztahu k životním funkcím organismu jemuž náleží a především pak buněčný cyklus, dělení a smrt buňky.“ A ona že prý ne. Že se jedná o zkoumání změn v buňkách. Když tak o tom ale přemýšlím, moje definice přece nebyla tak úplně špatná, vždyť cytologie je velice rozsáhlá, a ona hlavně mluvila o cytopatologii. Ale zeptala se mě na definici cytologie, ne cytopatologie. Měla lékařka zmínit tento přesný termín anebo se předpokládá, že patologie se orientuje pouze na cytopatologii? Moc tomu nerozumím. A ještě prosím o radu v tomto: u popsání biopsie jsem řekla, že se jedná o odběr a zkoumání (diag.metodu) tkáně, která je živá (pochází z živého organismu). A ona mi na to řekla, že biopsie se provádí i u autopsie – pitvy. Tak jsem z toho jelen, protože jsem se domnívala, že to pak není biopsie, ale nekropsie. Tak jak to vlastně prosím je? Děkuju za rady :-)

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Cytologie - definice - prosím o radu

Příspěvek od Formol » pát říj 30, 2015 3:15 pm

Zdravím, doporučuji nehledat obecné definice, protože řada obecných pojmů má v konkrétních oborech poněkud užší význam.

Cytologie ("cytolka") je v klinické medicíně jednoznačně definována jako diagnostický obor (vesměs pod patologií), který vychází pouze z hodnocení buněčných změn, protože způsob odběru vzorku neumožňuje zachování struktury tkáně. Typicky je cytologie v tomto smyslu screening děložního čípku (gynekologická cytologie) a dále pátrání po zejména nádorových či nepatřičných buňkách v punktátech (ascites, cysty, mozkomíšní mok...) nebo v dalším materiálu (moč, výplach z bronchů,..). Výhoda je, že takový odběr je pro pacienta šetrnější, nevýhoda je, že je to tak trochu alchymie (chytřeji řečeno: Interpretace je obtížnější, v cytologickém preparátu je obvykle mnohem méně diagnostických vodítek, senzitivita i specifita je obvykle horší). Aby to nebylo tak jednoduché, tak např. hodnocení krve a krevních buněk je obvykle v klinickém jazyku hematologie ("hematolka"), nikoliv cytologie.

Biopsie ke odběr vzorku tkáně pro potřeby vyšetření z živého člověka. Zde kolegyně udělala chybu, protože pro odběr při pitvě je skutečně nekropsie. Ale ono to trhá uši jen těm, kteří za odbornými pojmy stále vidí klasickou řečtinu a latinu, pokud je kolegyně z moderní generace ignorantů, tak jí to nejspíše uniká. A po pravdě řečeno, neexistuje pragmatický důvod k rozlišování pojmů biopsie a nekropsie, protože vzorky se po odběru zpracovávají prakticky stejným způsobem, dokonce se mohou bez problémů zpracovávat společně. Na našem oddělení se zpracování biopsií a nekropsií liší jen ve dvou ohledech: Biopsie zpracováváme v bílých kazetkách, zatímco nekropsie ve žlutých, a zpracování nekropsie nespěchá, takže někdy i dva týdny čeká, až se sejde méně biopsií a laborantky mají méně práce.

Pokud tomu chceš pro příště předejít, prostě na to mysli. Většina pojmů má více významů a součástí otázky je i to, že si uvědomuješ, že se tě ptá patolog a ne gymnaziální profesor biologie;-) (Já měl podobný problém s fyziologií...)
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti