Propojení interny a psychiatrie

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Uživatelský avatar
UnderDog
Biceps
Příspěvky: 29
Registrován: ned čer 05, 2011 9:43 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Propojení interny a psychiatrie

Příspěvek od UnderDog » stř zář 28, 2016 5:03 pm

Ahoj,

mám takový nevšední dotaz. Dlouho jsem se rozhodoval, kterou specializaci si zvolit do budoucna. Po škole jsem začal na psychiatrii, která mě (ve škole) hodně zaujala. Nicméně praxe byla jiná a přístup k člověku hodně jednotvárný - cokoliv se netýkalo "duše", psychiatry nezajímalo a celostní pohled úplně odpadl. Všichni se tlumili léky a někteří "pacienti" dle mě ani žádnou skutečnou chorobou netrpěli. Tak se stalo, že jsem nakonec přešel na internu. Dělám si interní kmen na všeobecné interně, která mi přijde zase orientovaná moc somaticky, pacienti jsou vesměs v důchodovém věku a celková atmosféra je lehce depresivní.

A tak bych se rád zeptal, jak nejlépe tyto dva obory propojit? Nemáte někde zkušenosti z praxe?

Moc děkuji z jakýkoliv podnět. :)

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení interny a psychiatrie

Příspěvek od Formol » čtv zář 29, 2016 7:25 am

Ahoj,
jsi žhavý adept na to, abys dělal kvalitně a smysluplně psychosomatickou medicínu. Pokud se nemýlím, býval to formálně nadstavbový kurz pro psychiatry, ale v zásadě se tomu může věnovat kdokoliv (např. šéf odborné společnosti dr. Chvála je chirurg). Bohužel psychosomatickou medicínu před poučenými laiky dost poškozují mediálně protěžovaní šarlatáni jako např. dr. Hnízdil nebo dr. Máslová a před odborníky někteří vysloužilí zasloužilí, kterým nejspíš ujel vlak. Navíc i ten obor dost přitahuje pochybné existence, i ten dr. Chvála provozuje šarlatánské metody jako iluzi komplexního přístupu, které nejspíš sám věří. Jen pro dokreslení zoufalé úrovně a zoufalého pojetí odborné úrovně psychosomatické medicíny u nás, za doc. Hegera se uvažovalo o zavedení vzdělávacího oboru psychosomatická medicína, odborným garantem se měl stát nositel Bludného balvanu dr. Hnízdil...

To jen abys věděl, že to žádná legrace není ani oficiálně. Ta interna asi nebude špatný nápad, pokud vydržíš do atestace a pokud si k tomu pokusíš získat i širší znalosti psychologie... Tedy pokud vydržíš, protože držet se na oboru, který ti přijde prakticky nudný, je docela peklo. Můžeš se zkusit obrátit na Ústav psychologie a psychosomatiky LF MU. Ten ústav je deklarován jako teoretické pracoviště, ale přinejmenším by tě mohli fundovaně nasměrovat.

Variantou, která by byla asi nejlepším řešením, je "Drang nach Westen", v Německu je možné získat atestaci přímo v psychosomatické medicíně, přesněji je to Facharzt für Psychosomatische Medizin und Psychotherapie. A co si budeme povídat, německé atestace jsou vesměs po všech stránkách lepší než ty české paskvily.
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Uživatelský avatar
UnderDog
Biceps
Příspěvky: 29
Registrován: ned čer 05, 2011 9:43 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Propojení interny a psychiatrie

Příspěvek od UnderDog » pát lis 11, 2016 7:38 pm

Děkuju za odpověď. Kontaktoval jsem zmíněné pracoviště a jako nejlepší východisko mi bylo doporučeno všeobecné praktické lékařství.

Ač jsem se tomuto oboru věnovat nechtěl, když se nad tím zamyslím, něco pravdy na tom bude. :geek:

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti