Stránka 1 z 1

Novodobé otroctví

Napsal: sob kvě 14, 2016 3:56 pm
od Tom
Ahoj, chtěl bych se s Vámi podělit o své zážitky po nástupu do praxe v České republice. Promoval jsem v roce 2011 a tehdy jsem ještě doufal, že se něco změní. Chtěl jsem se původně věnovat imunologii, ale při zjištění obsahu postgraduálního vzdělávání jsem to vzdal. Nastoupil jsem tehdy na internu, abych tak nějak získal přehled a říkal jsem si, že pak uvidím. Po nástupu na internu jsem viděl samé nas.... doktory, kteří absolutně neměli čas se někomu věnovat. Pamatuji se, jak se vedoucí oddělení hádala neustále s primářem a mladší kolegové odnášeli jejich potyčky. V té době mi došlo, že všichni "normální" jsou už dávno v privátu. Zjistil jsem také, že můj oblíbený obor imunologie by mi byl umožněn, ale pouze za předpokladu, že po atestaci zůstanu v dané nemocnici 10 let, nebo zaplatím stáže a plat, který by mi byl poskytován po dobu stáže na externích pracovišťích. Dále se v případě získání rezidenčního místa upisujete České republice na 10 let. Považuji to celé za novodobé otroctví, jak násilím udržet lékaře v České republice. Bez atestace máte tak 25 hrubého, s kmenem 32. Nemluvě o tom, že Vás používají v rámci koleček na co se jim zrovna hodí. Kamarádce slibovali, že bude moc dělat diabetologii, ale pak s překvapením zjistila, že se jí v daném místě nikdy věnovat nemůže, protože VZP dalšího diabetologa už nepovolí a tenkrát to všichni, kteří ji to v nemocnici slibovali, věděli.
Pokud se budete chtít věnovat praktickému lékařství, pečlivě vybírejte školitele, někteří mají několik školenců jak slušný zdroj peněz, opět platí, že v případě získání rezidenčního místa se upisujete České republice na 10 let po atestaci. Pokud bude pracovat u společnosti zaměstnávající praktické lékaře, připravte se na to, že musíte především splnit administrativu v podobě nesplnitelných počtů prohlídek. Praktické lékařství je volba, kdy splácíte za ordinaci třeba 2 miliony, záleží na místě. V odlehlých oblastech jsou obvody levnější, ale tam zase "vymírají". Závěrem chci říci, že kdybych tohle všechno věděl, utekl bych do zahraničí ihned po škole a do naše bordelu bych ani nenastoupil.

Re: Novodobé otroctví

Napsal: čtv lis 17, 2016 11:56 am
od Dr.
Osobně mám velmi negativní zkušenosti s prací v jednom velkém řetězci poskytující péči všeobecných praktických lékařů. Velmi záhy jsem zjistil, že majitelům jde o jediné: zisk za každou cenu, klidně i na úkor zaměstnanců, tj. mít co nejvíce registrovaných pacientů (příjem z kapitační platby) a platit co nejméně lékařů. Výsledkem je, že se z lékaře stane oběť, která je pod obrovským stresem a na pacienta má minimum času. O lecčem také vypovídá obrovská migrace personálu. Při výběru zaměstnavatele prosím vemte výše uvedené v úvahu !

Re: Novodobé otroctví

Napsal: čtv pro 01, 2016 8:03 pm
od Runner
Z vlastní zkušenosti si vás dovolím varovat před mírně řečeno neférovými pracovními a kvalifikačními smlouvami některých zaměstnavatelů. Vůbec se nelze spolehnout, že ve zdravotnictví pracují samí poctiví lidé, mnohdy je pravý opak pravdou. Ikdyž jsme vysokoškolsky vzdělaní, přesto doporučuji si smlouvy nechat zkontrolovat právníkem, a to především ty od soukromých společností.

Re: Novodobé otroctví

Napsal: pát pro 02, 2016 8:41 am
od Formol
Runner: Kolego, to už snad trochu přeháníte, ne? Po lidské a/nebo po odborné stránce stojí management někdy doopravdy za starou bačkoru, ale takový šlendrián? Mohl byste být trochu konkrétní? Tedy nemám na mysli ani vaše jméno ani jméno nemocnice, ve které jste narazil. Celkem chápu, že by vám to mohlo u "spravedlivých" všeho druhu dělat potíže, ale snad byste mohl být alespoň trochu konkrétní v tom, na co jste ve smlouvě narazil.

Re: Novodobé otroctví

Napsal: ned pro 18, 2016 11:49 am
od Jennin
Já dostala od soukromého zaměstnavatele smlouvu dle starého Zákoníku práce, tedy neplatného. Navíc obsahovala odstavec o povinnosti zaplatit sankci, když rok po ukončení pracovního poměru budu vykonávat stejné povolání, takže bych defakto nemohla dělat lékařku.

Re: Novodobé otroctví

Napsal: ned pro 18, 2016 12:24 pm
od Formol
Tak to doufám, že jste odmítla. Je pravda, že někteří politicky nainstalovaní ředitelé si to nechtějí připustit, ale absolventi tahají za mnohem delší kus provazu než nemocnice, ale v rámci možností (úhrady od pojišťoven,..) máte natolik lepší pozici, že takové věci můžete odmítnout s vědomím, že i pokud chcete pracovat v ČR, můžete se celkem snadno uchytit jinde.

Re: Novodobé otroctví

Napsal: pon pro 19, 2016 11:58 am
od Jennin
Takovou smlouvu jsem samozřejmě nepodepsala a raději začala hledat práci na jiných pracovištích.

Re: Novodobé otroctví

Napsal: úte úno 14, 2017 8:59 am
od valda
Koukám, že nejsem sám, komu nabídli nehoráznou kvalifikační dohodu ve smyslu absurdně vysokých sankcí při předčasném ukončení pracovního poměru. Stalo se tak u soukromého zaměstnavatele ambulantní péče.