Medicína a volný čas

Moderátoři: Medicinman, Formol

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Medicína a volný čas

Příspěvek od Formol » ned lis 19, 2017 4:37 pm

Ahoj,
v zásadě můžeš odmítnout sloužit v jakémkoliv oboru - ale pokud netrpíš poruchou osobnosti, která tě nechává chladnou k tlaku společnosti, tak to asi nezvládneš.

Patologii nezavrhuj, pokud jsou ti eklhaft pitvy, tak věz, že pitevní práce na patologii je na ústupu tak dramaticky, že nejspíš neuděláš ani těch celkem sto pitev, o kterých se šušká, že by mohly být předepsány v přípravě k atestaci. No a pokud si to chceš pojistit, tak můžeš po atestaci do jakékoliv laboratoře bez pitevny. Pokud ti nevadí, že tvoje práce bude sedět u mikroskopu a poznávat "perské koberce", tak to může být klidná práce. Zejména když si předem ověříš, že nastoupíš na oddělení, které je dobře zajištěné, nestojí na mrtvých duších a primář tě bude tlačit k atestaci tak rychle, jak to jen půjde (Nedávno tu např. byla poptávka po absolventovi do nemocnice v Uherském Hradišti. No a protože jsem rypák a sám mám velmi špatnou zkušenost, vyměnil jsem si několik mailů s jejich primářem - a mám z něj ten nejlepší dojem.) Jen pro úplnost, někdy mohou sloužit i na patologiích, pokud si např. na chirurgii vyžádají 24 hodin dostupné výsledky peroperační biopsie - ale to pak vypadá služba přesně tak, jak to prožívají někteří odporníci (ne, to není překlep) v internetových diskuzích - a je to vyhrazené pro atestované lékaře. Se službami je to podobné v soudním lékařství, jen je poměrně hodně pohotovostí, protože PČR si může vyžádat ohledání na místě činu v zásadě kdykoliv. I tady je to ale spíš až po atestaci.

Málo se slouží například v rehabilitaci (spíš jde o organizaci práce v příslušné nemocnici - slouží se dohromady např. rehabilitace, kde obvykle není nic třeba, a LDN, kde jen výjimečně někdo začne vyvádět, spíše je to o vypsání LPZ). Prý (hodně z doslechu) jsou klidné i služby na dermatologii, takže by mě nepřekvapilo, kdyby zejm. v menších nemocnicích podobně sloužili dermatologové současně jiné obvykle klidné oddělení. Navíc těch služeb bude málo, protože se lékaři mezi takovými odd. ve službách střídají (není to pravidlo, ale je to celkem rozumné opatření).

Bez služeb je samozřejmě i práce praktického lékaře. Protože je praktiků málo, může se stát, že ti start do praxe někde na periferii docela osladí. Jestli příští rok promuješ a pak se budeš nějakou dobu budeš připravovat k atestaci, mohla by to pro tebe být výhra. Práce praktika může být velmi zajímavá, ale třeba mně by vadilo to, že bych se uvázal de facto k jedné ordinaci.

A pak je tu ještě jedna možnost, totiž akademická dráha - zejména na ústavech, které stojí ze své podstaty na lékařích (anatomie, histologie, fyziologie,...). Já jsem nějakou dobu dělal na patologii, nyní jsem na histologii - a ve srovnání s patologií jsem na tom finančně lépe a mám i lepší perspektivu jak do vývoje profesního, tak i co do finančního ohodnocení. Zásadní nevýhoda je ta, že prací na teorii se stáváš v zásadě biologem a učitelem, takže když se dotkneš nějakého pablba, bude vyvádět, že vlastně nejsi ani skutečný lékař. Nutností je samozřejmě angličtina - a to i pokud bys chtěla jít jen po učitelské dráze - protože máme poměrně hodně studentů v AJ.

Edit: A málem bych zapomněl na hygienickou službu, tedy práci na Krajské hygienické stanici a ve Státním zdravotním ústavu. Míst je poměrně málo, práce není zase až tak atraktivní (teorie je imho hodně zajímavá, praxe je hodně administrativní) a co se týče "prestiže", je to ještě horší než teorie. Plat není špatný, zejm. pokud budeš tlačit na to, abys měla atestaci v oboru, plat lékaře s atestací ve státní správě je zřetelně lepší než plat úředníka, i když na kliniku, která by si tě chtěla udržet, to nemá. V hygieně nebývají služby, jen občas jsou přesčasy a víkendy (kontroly trhů, mimořádné události,...). A když budeš mít štěstí, za profesní kariéru narazíš na jednu akci podobnou akčním filmům se smrtící epidemií v hlavní roli; když bude to štěstí hodně velké, budeš v pozici, kdy budeš mít co mluvit do šetření a opatření ;-)
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

janek
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 18, 2016 3:15 pm

Re: Medicína a volný čas

Příspěvek od janek » čtv led 11, 2018 6:06 am

Další možnost, kde se neslouží je transfuzní lékařství (jsou tam příslužby, ale až po atestaci). Je to celkem zajímavý a většinou klidný obor. Debilní ovšem je, že jako většina těchto paraklinických oborů, musíte dělat základní atestační kmen z interny (kterou potom už vůbec potřebovat nebudete), což je třeba pro mě nepřekonatelný problém. A někdo dokonce na těchto stážích i slouží.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host