Stránka 1 z 1

Fyziologie potápění

Napsal: stř lis 04, 2015 9:26 am
od Formol
Zdravím,
ve fóru zaměřeném především na matematiku a méně na fyziku padl zajímavý dotaz:
holyduke (forum.matematika.cz) píše: Ahoj,
trávil jsem prázdniny na Maltě a když jsem se potápěl ve slanné vodě, měl jsem pocit, že nedokážu zadržet dech stejně dlouho jako ve sladké vodě. Jak si to můžu vysvětlit, příp. je to vůbec reálné? Napadly mě faktory jako salinita, z toho i větší hmotnost vody , tím pádem větší tlak, který je ještě umocněn tím, že se pohybujeme v 0 m. n. m, ale jak toto ovlivňuje délku zadržení dechu?

Co myslíte? Zdálo se mi to, nebo to opravdu možné je?
Původní dotaz vč. některých návrhů řešení (vč. toho mého) je zde. Protože by se ale mohlo jednat o zajímavé procvičení znalostí zejm. z teoretické fáze studia, dovolil jsem si dotaz nakopírovat. Tak co, kolegové, co si o tom myslíte?

Re: Fyziologie potápění

Napsal: stř lis 04, 2015 3:53 pm
od Medicinman
Podíval jsem se na část původního vlákna a mám pocit, že to tam zbytečně pitváte - pokud se doopravdy potápí, tedy plave dolů, tak prostě ve slané vodě plave proti většímu "odporu", tedy vyvíjí větší svalovou námahu, a tak dojde dřív k dosažení kritické hodnoty pCO2 která donutí k nadechnutí. Potápění v moři není jako v bazénu, kde si na jedno-dvě tempa zajedeš do tří metrů :)

Re: Fyziologie potápění

Napsal: stř lis 04, 2015 5:52 pm
od Formol
Trochu se dekompenzovaly mé chutě věnovat se matematické fyziologii a tak do modelu zahrnout vše a pak vyhazovat parametry spíše podle nedostatku paměti než podle limitací vlastní hlavy. Pravda, na uzdě mě drží jen to, že čekám na dotisk Mathematical Physiologi (Bible), ale hlavně že jsem kompenzovaný :twisted: