Fyziologie potápění

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Fyziologie potápění

Příspěvek od Formol » stř lis 04, 2015 9:26 am

Zdravím,
ve fóru zaměřeném především na matematiku a méně na fyziku padl zajímavý dotaz:
holyduke (forum.matematika.cz) píše: Ahoj,
trávil jsem prázdniny na Maltě a když jsem se potápěl ve slanné vodě, měl jsem pocit, že nedokážu zadržet dech stejně dlouho jako ve sladké vodě. Jak si to můžu vysvětlit, příp. je to vůbec reálné? Napadly mě faktory jako salinita, z toho i větší hmotnost vody , tím pádem větší tlak, který je ještě umocněn tím, že se pohybujeme v 0 m. n. m, ale jak toto ovlivňuje délku zadržení dechu?

Co myslíte? Zdálo se mi to, nebo to opravdu možné je?
Původní dotaz vč. některých návrhů řešení (vč. toho mého) je zde. Protože by se ale mohlo jednat o zajímavé procvičení znalostí zejm. z teoretické fáze studia, dovolil jsem si dotaz nakopírovat. Tak co, kolegové, co si o tom myslíte?
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Uživatelský avatar
Medicinman
Quadriceps
Příspěvky: 286
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:57 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyziologie potápění

Příspěvek od Medicinman » stř lis 04, 2015 3:53 pm

Podíval jsem se na část původního vlákna a mám pocit, že to tam zbytečně pitváte - pokud se doopravdy potápí, tedy plave dolů, tak prostě ve slané vodě plave proti většímu "odporu", tedy vyvíjí větší svalovou námahu, a tak dojde dřív k dosažení kritické hodnoty pCO2 která donutí k nadechnutí. Potápění v moři není jako v bazénu, kde si na jedno-dvě tempa zajedeš do tří metrů :)

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyziologie potápění

Příspěvek od Formol » stř lis 04, 2015 5:52 pm

Trochu se dekompenzovaly mé chutě věnovat se matematické fyziologii a tak do modelu zahrnout vše a pak vyhazovat parametry spíše podle nedostatku paměti než podle limitací vlastní hlavy. Pravda, na uzdě mě drží jen to, že čekám na dotisk Mathematical Physiologi (Bible), ale hlavně že jsem kompenzovaný :twisted:
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti