Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Moderátoři: Medicinman, Formol

PaSo
Deltoideus
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 28, 2015 3:33 pm

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od PaSo » ned kvě 31, 2015 1:28 pm

Dobrý den, velice děkuji za obsáhlou odpověď.

Ze dnů otevřených dveří mám stejnou zkušenost, tj. pomohou v rozhodování kde, ale ne co studovat.
A nulté ročníky a přípravky jsou také až pro rozhodnuté.

Brigády pro studenty v nemocnicích - souhlas, sice i přes to jsem hledal, ale pochopitelně nikde nic - s výjimkou dobrovolnictví na dětských a seniorních odděleních, ale tam to bylo spíš o tom dělat společnost pacientům a maximálně tak při tom okouknout co dělají sestřičky, ale s lékaři je asi kontakt minimální.
Administrativa, sanitář,... - přesně tak, to opět neřekne nic o profesi lékaře, jen o zázemí.

Kontakty na několik lékařů mám, a např. známý zubař má názor dost jednoznačný - "je nás málo, stárneme, za chvíli nebudete mít kdo by vám spravil zuby" tj. doporučuje a chválí profesi, a určitě by nám udělal podrobnou exkurzi (mimo provoz) po ordinacích i laboratoři.
Stejně tak by se mi asi podařila domluvit exkurze a konzultace u obvodního a u některého ze specialistů - a počítám že uslyším totéž, vím jaké jsou objednací lhůty a že není jednoduché najít lékaře který registruje další pacienty.
Ale to už je hodně "přesvědčovací" taktika, protože to nejsou klasičtí rodinní známí se kterými bychom se běžně potkávali (i když mi nakonec asi nic jiného nezbude než se na ně obrátit).

SVOČ atd - ano, hlavně je asi na studentech aby přinesli a obhájili vlastní téma a přehled o oboru to také asi nedá, spíš naopak už je zapotřebí o oboru něco vědět a na konkrétní část se specializovat.

Červený kříž, kdysi i Svazarm, Pionýr a SSM, a první pomoc jsme měli i v Branné výchově, obvazy atd. jsme snad trénovali skoro každý rok v rámci branného dne (nebylo to jen o pobíhání v maskách jak se mnohdy ve zkratce prezentuje). Dnes je situace daleko horší - ale díky za tip, podívám se po Červeném kříži atd (nějaký letní tábor jsem hledal, ale pro starší jsem našel jen "vojenský" a sportovní a pro mladší to byla jen taková škola hrou).

Lékařská specializace - ano, proto ji vůbec neřeším, a vím že pak i někteří absolventi LF prodávají/dodávají přístroje nebo léky, stejně tak jsou i v informatice a dalších na medicínu navazujících oborech (klasická je i věta z Básníků - "lepší nic nevyzkoumat než nic nevyléčit").
To ale nemyslím ve zlém - prostě si každý absolvent lékařské fakulty pak může vybrat z ohromného portfolia možností která mu bude nejbližší, což asi v žádném jiném oboru neexistuje (jinde se student specializuje nejpozději po prvních několika semestrech).

A díky za pozitivní závěr; ještě než dcera bude řešit přihlášku a přijímačky bude tu rozhodování o čtvrtém maturitním předmětu (dva jazyky má povinné, matematika je na státní maturitě pro gymnazistu tak lehká že škoda ji nevzít) - tj. jestli jako čtvrtý biologii nebo fyziku by mělo odpovídat přihlášce a přijímací zkoušce.

Nebojím se že bychom něco zmeškali, ale proč se ptám zrovna teď : za chvíli budou prázdniny a tak hledám nějaký letní tábor nebo brigádu, která by měla pro dceru smysl a pomohla ji ve výběru budoucí profese/vysoké školy (jako mladý jsem ztratil zbytečně mnoho času na brigádách, o kterých jsem dopředu věděl že pro mne nebudou mít jiný přínos než finanční).

Tuto diskusi budu sledovat ještě minimálně rok - a tak doufám, že se časem připojí i někdo další nebo se tématu chytí i některé z LF - podobně jako MFF dělá pro nastupující studenty setkání v Albeři, dovedl bych si velmi dobře představit čtrnáctidenní medicamp pro středoškoláky, potenciální studenty. Myslím i jako komerční aktivita by to mohlo mít ohromný úspěch, osobně to vidím jako velikou díru na trhu.

MarkyLF1
Biceps
Příspěvky: 49
Registrován: sob črc 16, 2011 5:40 pm

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od MarkyLF1 » úte čer 02, 2015 9:42 pm

Dobrý den.

Chápu, že chcete pro dceru to nejlepší a že Vám na její budoucnosti hodně záleží, ale také to na mě působí, že to příliš řešíte za ni a raději bych ji hodně motivovala k tomu, aby si vyhledávala informace, přemýšlela nad tím co by chtěla a nechtěla, co by ji bavilo a nebavilo a podobně.
Zatím není nutno panikařit, v sextě spousta lidí neví kam bude chtít směřovat, pak se jejich plány stejně často mění, ale máte pravdu v tom, že je dobré nad tím přemýšlet a nenechávat to úplně na poslední chvíli, ale není třeba se zbytečně stresovat, např. volba volitelných seminářů není až tak životně důlěžitá, jak Vám to např. teď připadá.

Co po škole... To je otázka... Takto, já nejsem z lékařské rodiny a medicína mě lákala od dětství. To je celkem časté. Někdo kdo přijde takto s lidmi celkem do styku říkal, že u těch co chtějí na medicínu je časté to, že si ani nedokážou představit, že by dělali jiný obor (kdežto některým jestli skončí nakonec na právech či ekonomce je to celkem jedno..) A myslím si, že na tom něco je. Položila bych si otázku, lákala by mě práce doktorky? Brouzdala jsem po internetu, našla si studijní plány, četla diskuze různých studentů, chodila do prodejny knih, prohlížela si učebnice na medicínu, taktéž prolistovala třeba občanský zákoník a jiné věci a k té medicíně mě to prostě táhlo víc... Na youtube je spousta různých videí z operací, různých dokumentů o nemocech, viděla jsem různé výjezdy záchranářů... Jsou různé blogy mediků a lékařů, kde píšou zážitky, to jsem taky pořád pročítala.....
Nedokážu si představit, že by Vaši dceru někdo vzal do nemocnice jen tak na exkurzi, to vážně není tak jednoduché, o žádném táboře či zájmovém kroužku jsem nikdy nic nenašla (ale to neznamená že neexistuje - ať si prohrabe google), ale nedokážu si představit, co víc pro to teď udělat..... Ono se to hlavně pak v průběhu studia pozná, o co přesně tam kráčí, že ta realita je trochu jiná než si člověk představoval a v práci to pak může být ještě trochu jiné... Ale to není jen na medicíně, i na jiných oborech měli někteří problém že to nebylo to, co od toho očekávali.... Takže tak... Chtělo by si ujasnit zda je více přírodovědně/technicky/humanitně zaměřená, co se týká medicíny, zkusit si uvědomit jestli by chtěla dělat doktorku a jestli má motivaci to vystudovat (bez ní to je hodně těžký).

PaSo
Deltoideus
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 28, 2015 3:33 pm

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od PaSo » stř čer 03, 2015 2:14 pm

Dobrý den, díky za odpověď i za tipy na videa. Operace atd. jsem nikdy nehledal a časem se videa určitě mohou hodit; a máte samozřejmě pravdu že sama si holka musí začít hledat co dál.

Ale internet myslím nestačí - nevím jestli jste chodila na střední škole na nějakou brigádu nebo co jste dělala přes léto v sedmnácti letech, ale asi je na čase jít se někam rozkoukat - synovi se velmi osvědčily brigády/stáže právě v tomto období.

Dcera je orientovaná jinak, pokud by její preferencí byla technika neměl bych problém aby se u některého z mých známých seznámila s fungováním strojírenské, stavařské... nebo IT firmy. A možná i to zkusím, uvidíme.
Ale pokud ji technika nebaví, napadla mne (samozřejmě kromě ostatních "light" oborů) i medicína.

Nakonec to může dopadnout i tak že si prostě něco do přihlášky na VŠ napíše (zatím mám dojem to tu nikdo takhle natvrdo nenapsal, ale dost možná i mezi studenty LF takových pár bude stejně jako když jsme se rozhodovali kdysi), ale to se bojím že spíš medicínu zruší an block nebo pokud ji zkusí tak je to o té motivaci.

Ale neházejme flintu do žita :-) - praxe na léto se pro dceru pomalu začíná rýsovat a i z medicíny v ní snad něco bude - právě díky této diskusi jsem dohledal kurzy Červeného kříže a pokud se mi podaří najít nějaký s vhodnou lokací a termínem pošlu na něj na 4 dny oba potomky (tedy, jestli je ukecám) - když porovnám s tím co jsme brali z první pomoci my a jaké nic se dnes bere na základní a střední škole a řidičák musí mít dnes každý atd. atd.

A možná se mi podaří touto diskusí i někoho vyprovokovat k uspořádání letního MEDI CAMPU - podobně jako se pořádají ARMY CAMPY, a že jich je :-)

hammerkill
Deltoideus
Příspěvky: 8
Registrován: pon čer 22, 2015 4:53 pm

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od hammerkill » pon srp 03, 2015 5:25 am

Chudák to dievča, nič v zlom.

PaSo
Deltoideus
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 28, 2015 3:33 pm

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od PaSo » pon srp 03, 2015 3:09 pm

Neboj, nejspíš půjde na práva, také o nich sice nic neví, ale v justici alespoň nejsou tak arogantní lidi.

MarkyLF1
Biceps
Příspěvky: 49
Registrován: sob črc 16, 2011 5:40 pm

Re: Na medinu ano nebo ne - podle čeho se rozhodnout?

Příspěvek od MarkyLF1 » pon zář 07, 2015 6:23 pm

PaSo píše:v justici alespoň nejsou tak arogantní lidi.
Jo tak to bude za pár let překvapená... (bratr právník po vyzkoušení několika kanceláří nestačil nad charakterem těchto lidí žasnout :)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host