Stránka 1 z 1

Specializační vzdělání - patologie

Napsal: úte dub 02, 2013 10:05 am
od patholog
Dobrý den, píšu sem svůj dotaz s nadějí, že sem třeba zabrousí nějaký mladý začínající patolog. Sama jsem s patologií nedávno začala a i když mě moc baví, jsem trochu nesvá, jelikož se vůbec neorientuji ve specializačním vzdělávání. Potřebovala bych vyzpovídat někoho, kdo je také v přípravě na test po základním kmeni nebo už ho má za sebou, abych si ujasnila, jaké asi jsou požadavky na jeho složení, co všechno je jeho obsahem - jestli jsou tam i otázky z "kolečkových" předmětů tedy chirurgie, interna, ARO, jestli je třeba znát histologickou techniku, která je v praxi věcí laborantek, jaké materiály jsou k přípravě nejlepší atd. Nás mladých patoogů je málo, a proto je těžké, pokud nepracujete na ústavu, ale v malé nemocnici jako já, se s někým skontaktovat...Proto pokud si toto téma vy, moji milí mladí kolegové, přečtete, budu moc ráda za jakékoli odpovědi a postřehy a to klidně i cestou mailu (viz níže). A pokud sami patolog nejste, ale třeba někoho takového znáte, bude fajn, pokud pošlete zprávu dál :-) Děkuji
Mail : deltoideus@email.cz

Re: Specializační vzdělání - patologie

Napsal: úte dub 02, 2013 4:24 pm
od Formol
Vzhledem k tomu, že jsem patologem teprve od pondělí (a není to apríl), tak ti moc sofistikovaně neporadím.

Co tam jistě bude, je napsáno v popisu oboru: "Součástmi testu jsou histopatologická diagnostika nekroptických případů, cytologických vyšetření, samostatné provedení pitvy a písemný test z teoretických znalostí."

Kolečkové předměty nejspíš ne, to by se to museli páni profesoři znovu naučit;-) Rozhodně bych v testu očekával histologickou techniku i buněčnou a molekulární patologii (prostě "obecnou" patologii).

Re: Specializační vzdělání - patologie

Napsal: úte dub 02, 2013 6:31 pm
od patholog
Zdravím, kolego :-)
Tak děkuji za odpověď a doufám, že se Ti (snad nevadí, že tykám) bude v oboru líbit...S odpovědí souhlasím, taky se mi logicky zdálo, že by tam kolečkové předměty neměly žádný smysl, ale trochu mě teď znejistila informace od kamarádky, která zrovna psala test na konci kmene-neurologie a nenapsala, protože prý tam měla moc otázek z chíry! Kterou se samozřejmě neučila. No tak mě to trochu vyděsilo, protože si říkám, že budu ráda, když se nějak prokoušu patologií a ještě si k tomu opakovat chíru..no nevím :lol: No nic, třeba je to blbost, třeba nai neříkala pravdu, nevím..
A jinak, můžu se zeptat, kde patologuješ? Ústav nebo menší nemocnice?

Re: Specializační vzdělání - patologie

Napsal: úte dub 02, 2013 6:37 pm
od patholog
Tak už jsem pohledem do Tvého profilu zjistila odkud jsi ;) Tak třeba se někde setkáme...

Re: Specializační vzdělání - patologie

Napsal: stř dub 03, 2013 10:12 am
od Formol
Ono se také mohlo jednat o otázky z neurochíry - normálně neurolog vidí dost neurochirurgických pacientů, které musí správně oddiagnostikovat a přeposlat. Navíc někteří neurologové na klinikách jsou blázni a drtí na svém oblíbeném...

Na mém profilu jsi sice zjistila, odkud jsem a možná i to, kde jsem dělal ostudu na biofyzice, ale momentálně jsem v Jablonci n/N;)

Re: Specializační vzdělání - patologie

Napsal: stř dub 03, 2013 2:19 pm
od coriska
Jé ty pracuješ v Jablonci ? Já jsem ze Semilska.
Těší mě, že někdo z tohoto fora se nachází v mé blízkosti :) Až budu potřebovat pomoc, obrátím se na tebe :D