České učebnice

Moderátoři: Medicinman, Formol

Millo

České učebnice

Příspěvek od Millo » úte kvě 03, 2011 7:17 pm

Jak byste zhodnotili české učebnice v porovnání se zahraničními? Proč je stále kladen důraz na pořizovací cenu, když důležitější jsou kvalitně podané informace v podobě barevných obrázků?

Lenjulenka
Biceps
Kontaktovat uživatele:

Re: České učebnice

Příspěvek od Lenjulenka » stř kvě 04, 2011 8:30 am

Jistě, některé české učebnice jsou velmi nekvalitní, zastaralé a nevyhovující; na druhou stranu existují i velice kvalitní české zdroje, srovnatelné i se zahraniční literaturou (jen namátkou Petrovického anatomie a ostatní české anatomické knihy vůbec, Nečasova patfýza, z klinických oborů třeba Amblerova neurologie nebo nová interna od Češky), takže není třeba všechno házet do jednoho pytle.
Jinak já se radši učím z méně kvalitní české učebnice (ne že bych neuměla anglicky), než ze zahraniční, protože ty jsou všechny psány jako pohádka - rozvláčný kudrlinkatý text jak pro prvňáky; člověk přečte dvě strany a zjistí, že si odnesl informaci adekvátní tomu, co si stručně a věcně přečte v české učebnici ve dvou odstavcích. Neříkám, že ty "pohádky" nemůžou někomu vyhovovat víc; jenom píšu, jak to mám já... A když už toužím po zahraničních zdrojích, tak si zajdu do studovny nad knihovnu a vytáhnu si kýženou knihu z police. Pokud potřebuju nějaký obrázek, tak si ho jednoduše najdu na Googlu.
A ještě jeden velmi praktický důvod, proč se neučit (jen) ze zahraniční literatury. Česká terminologie. Na anatomáku vysloveně studentům nedoporučujeme, aby se učili z anglických knih - jednak kvůli latinské terminologii, která se v nich moc nevede, jednak kvůli eponymům, která se v nich nevedou VŮBEC. Když pokročím do vyšších ročníků, tak třeba naši spešl českou patologickou terminologii ("kresba jako drozdí prsíčka" apod.) z Robbinse taky nevykoukáš; s klinickými obory pak přichází obrovské množství českých eponym, která (světe, div se) v zahraniční literatuře vzpomenuta nejsou. Prostě stručně řečeno, někomu by se neznalost české terminologie (a jiných českých specialitek) prostě nemusela líbit a není radno to u zkoušek riskovat...
http://lenjulenka.blog.cz ...anatomie a jiné hlouposti :)

kejmi
Quadriceps

Příspěvek od kejmi » stř kvě 04, 2011 6:08 pm

Lenjulenka píše:na druhou stranu existují i velice kvalitní české zdroje, srovnatelné i se zahraniční literaturou (jen namátkou Petrovického anatomie a ostatní české anatomické knihy vůbec, Nečasova patfýza, z klinických oborů třeba Amblerova neurologie nebo nová interna od Češky)
no nevim jestli zrovna treba ta interna je nejak kvalitni, podle me je toho v ni dost malo, tlusta je jenom proto, ze se tam pulka veci opakuje i v ramci jedny kapitoly - me osobne treba docela zklamala... to samy patfyza, na jejich pozadavky dobra, ale ze by to bylo napsany nejakou uzasnou formou, to clovek udelal lip kdyz se patfyzu ucil rovnou z naky interny ;)
Hippokratova přísaha - znám, ale nějak mě nezaujala :D

Lenjulenka
Biceps
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lenjulenka » stř kvě 04, 2011 8:36 pm

Tak za tou patfýzou si stojím, že je to skvělá učebnice. Jinak, když už tak haníš toho Češku - zkus se učit z Klenera a pak z Češky a poznáš rozdíl :mrgreen:

Medicinman
Quadriceps
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Medicinman » stř kvě 04, 2011 9:21 pm

Já si za zahraničními stojím. Když už člověk narazí na nějakou opravdu dobrou českou učebnici, je to obvykle přeložená zahraniční. Na některých ústavech může být sice trochu risk učit se z originálu, ale pokud člověk doplní názvosloví z nějaké české blbiny (třeba junqueira + konrádová) tak není problém.

kejmi
Quadriceps

Příspěvek od kejmi » stř kvě 04, 2011 10:27 pm

Lenjulenka píše:Tak za tou patfýzou si stojím, že je to skvělá učebnice. Jinak, když už tak haníš toho Češku - zkus se učit z Klenera a pak z Češky a poznáš rozdíl :mrgreen:
ucila sem se z Klenera i Cesky, oboji sem parkrat precetla a rozdil kupodivu poznala - Ceska venuje asi milion stran tematum jako DM, obezita, dyslipidemie, metabolickej syndrom atd., na kterych neni co resit, ale dulezity kapitoly (jako kardio treba) tam stoji za starou backoru... nerikam ze je to kniha na hovno, jenom ze podle me neni dostatecna a rozhodne se ani zdalky nemuze porovnavat se zahranicnima - treba s kumar and clark's ;)

Lenjulenka
Biceps
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lenjulenka » čtv kvě 05, 2011 7:41 am

Medicinman píše:Já si za zahraničními stojím. Když už člověk narazí na nějakou opravdu dobrou českou učebnici, je to obvykle přeložená zahraniční. Na některých ústavech může být sice trochu risk učit se z originálu, ale pokud člověk doplní názvosloví z nějaké české blbiny (třeba junqueira + konrádová) tak není problém.
A tím chceš říct, že Junqueira a Konrádová jsou dobré učebnice? :-)) Nene, existují i dobré české zcela originální knížky (a jelikož už mám učení z nich kromě dvou posledních oborů za sebou, tak to snad aspoň sama za sebe říct můžu :)

Jinak Kejmi, ok, kardio nic moc, ale v Klenerovi je taky na dvě věci (takže jsem se to radši učila ze starého "skriptíčkového" Klenera, kde se to aspoň dá číst), ale že tě pusa (klávesnice) nebolí, říkat, že na DM, obezitě, dyslipidémii, mtb syndromu atd. není co řešit! Naopak si myslím, že by si tahle témata zasloužila dvakrát tolik prostoru. Ať budeš dělat cokoliv, tak za tebou přijde ten tlustej člověk s cukrovkou a hyperlipidémií - rozhodně častěj, než člověk s akutním infarktem ;)

kejmi
Quadriceps

Příspěvek od kejmi » čtv kvě 05, 2011 2:41 pm

Lenjulenka píše:Jinak Kejmi, ok, kardio nic moc, ale v Klenerovi je taky na dvě věci (takže jsem se to radši učila ze starého "skriptíčkového" Klenera, kde se to aspoň dá číst), ale že tě pusa (klávesnice) nebolí, říkat, že na DM, obezitě, dyslipidémii, mtb syndromu atd. není co řešit! Naopak si myslím, že by si tahle témata zasloužila dvakrát tolik prostoru. Ať budeš dělat cokoliv, tak za tebou přijde ten tlustej člověk s cukrovkou a hyperlipidémií - rozhodně častěj, než člověk s akutním infarktem ;)
ne, klavesnice ani huba me neboli, pze DM, metabolickej syndrom a vsechno kolem toho uz se probiralo asi milionkrat na pulce predmetu nasi mile lf... a chapu, ze tech lidi s tim je hodne, ale ze doktor hned ted nevyresi cloveka s cholesterolem 8 nikoho nezabije, ale ze pulka rocniku nevi, co ma udelat s clovekem, kterej ma AIM, popr. co delat v ostatnich akutnich (internich) situacich aspon zhruba, me osobne pripada dost blby... hlavne ze vsichni umime asi milion vrozenejch metabolickejch poruch, ktery nikdo z nas za zivot nepotka :D a v klenerovi je kardio podle me slusne, ekg nakresleny, popsany dostatecne, to samy lecba...

Lenjulenka
Biceps
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lenjulenka » čtv kvě 05, 2011 2:51 pm

Tak to je ale problém výuky (resp. studentů samotných) a ne učebnice, nemyslíš? :)

kejmi
Quadriceps

Příspěvek od kejmi » čtv kvě 05, 2011 4:53 pm

Lenjulenka píše:Tak to je ale problém výuky (resp. studentů samotných) a ne učebnice, nemyslíš? :)
problem knihy je, ze u nekterych kapitol pise jednu vec petkrat, hlavne u tech co sem psala (a to neni jenom muj nazor, ale defakto vetsiny lidi co Cesku cetli) :) a kdyz je o dulezitejch vecech v knize (a kor takovymhle tezitku) o akutnich vecech pul strany a o DM stran deset, tak podle toho vetsina soudi i dulezitost tematu (ale to uznavam ze uz neni problem knihy) :roll:

Odpovědět