Stránka 1 z 1

učebnice pro praxi

Napsal: pát lis 02, 2012 5:07 pm
od petr-liska
Chtěl bych se zeptat,především někoho z 6.ročníku nebo absolventů,která kniha (i v AJ,s foto diagnóz) se hodí do praxe?Jakési "repetitorium".Díky moc PL

Re: učebnice pro praxi

Napsal: pát lis 09, 2012 10:38 pm
od Formol
Možná to pro tebe bude překvapující, ale záleží na oboru;-)

Re: učebnice pro praxi

Napsal: sob lis 10, 2012 6:52 am
od petr-liska
To záleží na přístupu.Rád bych si zachoval nějaký minimální všeobecný přehled.Specializace a superspecializace jsou fajn,a je fakt skvělý,že např. chirurg zná tisíc a jeden operační přístup a všemožný komplikace komplikací onoho zákroku,ale je fajn si o po tisíci apendektomiích a cholecystektomiích uchovat alespoň základní všeobecný přehled např. interních nemocí.

Re: učebnice pro praxi

Napsal: sob lis 10, 2012 9:21 am
od Formol
Stejně to záleží na oboru, protože je celkem zbytečné si pořizovat dejme domu "dermatologii v kostce", pokud budeš kožařem. Mojí oblíbenou učebnicí interny je Lehrbuch der inneren Medizin (Siegenthalter a kol.), ovšem nevím, jestli nevyšla naposledy v roce 1992. Výborná je Diferenciální diagnostika vnitřních chorob od téhož autora (z původně německého originálu existuje i anglický a německý překlad). Klasikou je pochopitelně Harrison, ale po tom bych sáhl jen kdybych byl v čistě interním oboru. Co se týče neurologie, tak pro praxi i mimo neurologii je výborná Neurologická diferenciální diagnostika od Mumenthaltera (překlad z němčiny) a Speciální neurologie od Jedličky a Kellera. Zajímavou knihou, kterou bych doporučil, je Internal Medicine - An Illustrated Radiological Guide (autor Jarrah Ali Al-Tubaikh). K dalším oborům nechť se vyjádří povolanější.

Re: učebnice pro praxi

Napsal: čtv led 10, 2013 9:09 pm
od Martinski
Co se týče základních oborů, asi bych doporučil se držet učebnic, ze kterých se člověk učil ke státnicím, pokud jsou ještě aktuálně použitelné. Záleží taky na jazyku, potažmo zemi, kde člověk hodlá praktikovat. Já sám mám např. na pediatrii celou škálu naprosto skvělých učebnic americké provenience, jejichž terapeutické přístupy jsou v našich podmínkách mnohdy nepoužitelné. V interně by to asi bylo trochu lepší - na tu mám taky Harrisona a dost věcí se u nás dělá podobně, nicméně na všeobecný přehled je Češkova interna skvělá. K chirurgickým oborům se moc vyjadřovat nechci, ale alespoň k traumatologii, která mě ještě tak trochu zajímá, používám Practical fracture treatment od McRae a Essera.