Bc. studium Ošetřovatelství kombinovaná forma

Moderátoři: Medicinman, Formol

dancelli
Biceps

Bc. studium Ošetřovatelství kombinovaná forma

Příspěvek od dancelli » stř čer 29, 2011 5:32 pm

Ahoj, omlouvám se, že lezu na web medikům, ale potřebuji poradit.
Nerozumím systému studia, zde jsem našla návod a shrnutí k tomu kreditnímu systému, ale na webu I.LFUK nemohu najít studijní plán pro nás, nevím z čeho a co se učit - studujeme při práci, tak potřebuju mít trochu časové rezervy. Zatím nevím nic. Kdy a jak často budeme chodit, kam...

U zápisu nám řekli, že vše najdeme na webu, ale pro nás tam toho moc nevidím nebo nehledám dobře.

S těmi skripty potřebuji pomoci, raději těžší učivo, ale dostatečné. Pochybuji, že při Anatomii vystačím se Somatologií od Dylevského. Netuším, jestli se po nás bude chtít úroveň znalostí mediků.
Co na Biofyziku? Biochemii?

Tady jsem žádné forum studujících sester nenašla, koukám ještě na sesterské weby, ale informací o studiu na I.LFUK je minimum :cry:

Moc prosím, mohl by mi někdo poradit, jaká skripta na určité předměty a pokud někdo víte, jak probíhá systém kombinovaného studia, budu vděčná za jakoukoliv informaci.
Nemám čas ztrácet čas.
Vyspíš se až umřeš. Kotyz abclinuxu.

terychamp
Deltoideus

Re: Bc. studium Ošetřovatelství kombinovaná forma

Příspěvek od terychamp » stř čer 29, 2011 10:47 pm

Ahoj, tak nevím jestli dokážu tak úplně poradit, ale snad aspoň něco. Studuju totiž ošetřovatelství ale prezenčně.
Co se týká informací na webu - chvilku počkej oni je tam zas určitě daj, jen je momentálně asi předělávaj, protože jinak tam celoročně visí rozvrh ( i vás dálkařů ) i studijní plán.Ale myslím že chodily jednou za měsíc - pátek sobota, plus některé s námy chodily na volitelný předměty, takže i jindy.
No a co se týká skript tak to by mělo být stejné tak:
na Anatomii je to: Ondřej Naňka, Miloslava Elišková:
Přehled anatomie. Druhé, doplněné a přepracované vydání. 2009
Vydavatel:Galén - Karolinum
ISBN:9788072626120
Plus je teda dobré občas ještě někde zkouknout obrázky i jinde.
na chemii - jsou to skripta ústavu - Obecná a klinická biochemie - Petr Štern
na fyziku - nevím my jsme se neučily z ničeho - Měly jsme zkoušku u pana Beneše a to byl spíš jen formalita, ptal se třeba na jednotky , nebo Dopplerův jev (takže spíš nějaký ten přehled středoškolské látky)
no a jinak spíš v prváku v zimě je těžká biologie - ale ted si nejsem jistá zda dálkařky nemají zkoušku až v létě - a tam jsou taky skripta ústavu...
Tak hodně štěstí.

dancelli
Biceps

Příspěvek od dancelli » čtv čer 30, 2011 2:44 am

Terychamp, mockrát děkuju,jsi zlatá :)
Ptám se všude možně a validní odpověď mám od Tebe.

Budeme mít tu Anatomii - Grim, Fyziologii 1 - Slavíček, Biologii člověka - Kohoutová, Biofyzika - Beneš, Chemie a Biochemie - Šedo, Zima, Základy klin. medicíny - Sucharda, Svačina, První pomoc, Psychol. a komunikace, Úvod do obecné soiologie, Zákl. vědecké práce, Základy lék. terminologie, Etika, Úvod do veřejného zdrav.,Zdravý životní styl, Péče o potřeby člověka, Teorie oše I, Ošetřov. proces, cizí jazyk, Oše postupy a praxe. Ještě si máme zapsat 2 volitelné předměty, jenže to nejde, když nemám ten studijní plán a pak bude asi na ty zajímavé předměty nátřesk.

Praxi nám snad uznávají na našich pracovištích, lidi z UPOLu píšou, že měli povinně JIP a ARO.

Prosímtě, měli jste také tyto předměty? Můžeš doporučit nějaká skripta? Je studium těžké? Kolik toho po sestrách chtějí?

Potřebuju se přes prázdniny učit, máme v práci volněji, budu mít čas. S malým dítětem potřebuji využít každou volnou chvíli, ve školním roce je celkem kalup. Nechci stresovat na poslední chvíli.

Máš můj nehynoucí vděk, mé pracující kolegyně z Prahy nekomunikují asi :| Hledám všude. Jenže MUNI, UPOL a jiné fakulty mají výuku koncipovanou trochu jinak.
Mockrát Ti děkuju, pěkný den :-)
Nemám čas ztrácet čas.

terychamp
Deltoideus

Příspěvek od terychamp » čtv čer 30, 2011 2:44 pm

Takže kde začít:-)
Tak za prvé ty předměty :Tak máte úplně stejný předměty co my ted v prvním ročníku. Co se týká těch jmen, tak jde o garanty nebo vedoucí předmětu, který Vás ve většině případů nebudou učit:-) Co se týká materiálů - knihy určitě napíšu, ALE hodně materiálů (prezentace) získáte bud přímo od vyučujícího, nebo je to na stránkách e-learningu :-)
Anatomie - tak tam je kniha co jsem psala. Naňka- Elišková - Přehled anatomie ... Jinak asi ji máte jinak uspořádanou než my, my jsme psaly každých 14dní test na cvičení. To vy asi nemáte, ale zase podle stránek ústavu jsem pochopila že by jste měly mít z ní dvě zkoušky. http://anat.lf1.cuni.cz/vyuka/bckom/index.php
Fyziologie - Tak tam je kniha FYziologie od Rokyty, ale ted v prváku jsme my tam měly jen zápočet v letním semestru a byl za docházku na 4 cvičení (což myslím bude stejné) Ale ve druháku je zkouška.
Biologie člověka - wow tak to byl strašák zimního semestru, ale mám pocit, že při jednom rozhovoru dálkařky říkaly že ony maj klasifikovanej zápočet (zkoušku) až v létě, jedná se v podstatě o samou genetiku.... jinak určitě je vhodné využít jejich skripta : Základy biologie a genetiky a Vývoj a růst člověka . Jedním z autorů je Otová
Biofyzika- tak pokud vás bude Beneš i učit tak´no stress:-) ptá se na základy, a hlavně otázky avizuje předem . Co se týká knihy, tak spíš nějaký středoškolský přehled. Každopádně pokud budete mít nepoviiné přednášky i tak na ně doporučuju chodit ( ne že by říkal tak důležitý info, ale spíš umí za to přilepšit u zkoušky.
Biochemie - tak předmět který taky vypadá děsivě, ale v podstatě není, ovšem znalosti zde nějaký být musí- dobrý je zas použít skripta ústavu : Klinické chemie a biochemie - Petr Štern
Základy klinické medicíny, Tak pan Sucharda je primář 3.interní ve 'VFN výuka celkem fajn, na zkoušce nevím, ještě jsem nebyla ale traduje se, že vše je v pohodě...a doporučená literatura je :Úvod do klinické medicíny (já jsem si ji koupila, ale v podstatě nevím zda ji vůbec otevře) myslím že hodně věcí navíc vy budete znát z praxe
První pomoc - tak kniha od Grady - První pomoc I a II. nebo Úvod do urgentní medicíny, ovšem to samý člověk to skoro ani nevyužije
- u zkouškyj je pani Eislerová, a pan Zeman, no a v podstatě je dost dost zvláštní zkouška (Zeman se ptá třeba jak se vaří guláš atd)
Psychologie a komunikace tak tam lze projít bez učebnice (kolují testy)
úVOD DO OBECNÉ sociologie - Tak pokud budete mít Kopeckého tak to znamená - pohodu zkoušku - spíš rozhovor + teda vypracování seminárky na téma které si vyberete v knize od pana Giddense (myslím že název jako Umírající svět nebo tak) , no a učebnice taky nedoporučuju (Úvod do obecné sociologie)
Základy vědecké práce - bez knihy, vypracování rešerže
Základy lékařské terminologie (děs běs) - skrytý pojem pro latinu :-( a tady určitě učebnici ano, at už vlastní či po starších Je to
Etika- no může být kniha Etika pro pomáhající profese, ovšem nevím my jsme jí nečetly a vystačily jsme, zápočet byl fraška.
Úvod do veřejného zdravotnictví - tak zde stejnojmenná kniha (od Hany Janečková, Hnilicová.)
Zdravý životní styl - jej bez učebnice, spočívá ve vypracovávání prezentací na různá témata
Péče o potřeby člověka - Tak to je strašák!!! Kniha no zde nejde říct jednu - protoože při zkoušce chtěj umět propojit potřeby + anatomie+fyziologie + věci z oče... no ale tak kniha je Základní potřeby člověka od Evy Trachtový
Teorie oše - bohatě stačí prezentace - zápočet je test bohužel jde spíš o samou historii...
Cizí jazyk - tak nevím jak u vás u nás se psal rozřazovací test (přípravný kurz, či angličtina pro sestryú - ve druhé variantě se využívají skripta od Vyučujícího Stanislava City English for nursing and other paramedical professions.
Oše.proces (stačí prezentace na e-learningu) - navíc pro vás věci z praxe (ale dost záleží na náladě vyučující dámy))
Oše postupy - to je defakto praxe v účebně - myslím že vše budete vědět z praxe (ikdyž občas jsou tam fakt podrobnosti) Navíc co jsme se dálkařkami bavily a co člověk i vidí pozor na to že jednak se to v prai dělá, a leckdy se něco jinak učíte (potřeba do testů jak se to učíte)

co se týká praxe - tak nevím, co my jsme slyšely, tak nemusíte chodit, ale z každé praxe musíte mít nějaký výstup (vstupní oše. záznam, atd. )což ale stačí pár hodin na oddělení...a v prváku je to u nás pouze interna - chirurgie

zbytek informací dodám večer...

dancelli
Biceps

Příspěvek od dancelli » čtv čer 30, 2011 3:57 pm

Terrychamp, jsi moc hodná, přesně tyhle informace potřebuju :-) Děkuju, snad se potkáme, abych Ti Tvou pomoc mohla třebas oplatit. Předpokládám, že nejsem sama, kdo tyto informace ocení.

Koukám, že dělám dobře, že to studium nepodceňuju :roll:
Drsný.

Dr. z III. Interny znám dobře, u těch i vím co chtějí po medicích, chodili jsme tam na praxi a maturovali. Ze Zdrávky mám velmi dobrou průpravu, drtili nás právě lékaři z VFN :-) Což se mi teď bude dost hodit.

Fakt je, že z praxe mám odpor k oše plánům, ty nás zdržují od práce s lidmi. Tyhle věci budu muset překousnout.

Děkuju za detailní názvy učebnic, jdu si to vypsat.
Nemám čas ztrácet čas.

terychamp
Deltoideus

Příspěvek od terychamp » čtv čer 30, 2011 6:35 pm

Neděkuj není za co:-) Podělit se o informace mi nic neudělá...
Tak a pokračování:
Volitelné předměty :
Nevím jak vy letos, ale my jsme se minulý rok mohly přihlašovat volitelné předměty přes SIS až v říjnu (až když nás začal registrovat) Ovšem už předtím, potom co jsou vyvěšený volitelný na netu si můžeš přinejhorším napsat e-mail vyučujícímu předmětu a poprosit aby si tě zapsal, a poté dodatečně dát žádost o zapsání (zní to složitě, ale je to hodně lehké) Na některých předmětech se nemusíš bát, že by tam byl nával , Třeba Mgr. Novotná dělá v zimním semestru předmět Vybrané kapitoly ošetřovatelských postupů - kdy se jedná o 4-5 exkurzí do nemocnic nebo zdravot. zařízení po Praze. Většinou to zabere 2hodky. Na tento předmět chodily i dálkařky.
Další předmět o kterém vím ale teda jen z doslechu je Změna potřeb ve stáří - ty byly taky v zimním semestru a asi 5-6x ve čtvrtek odpoledne a co vím tak tam holky psaly seminárku ohledně potřeb. No a jinak v letním tak z osobní zkušenosti určitě můžu doporučit Organizace poskytování sociálních služeb - to bylo jen 2x asi po 3ech hodinách a kredity za docházku (chodily s náma určitě i dálkařky), a nebo jestli trochu zájmu o gerontologii tak Vybrané kapitoly z gerontologie (4 úterky asi 2-3 hodky, za docházku, kterou ale nikdo nepsal, na tomhle předmětu bylo hodně dálkařek a tuším že halda zejména pro kredity)
Odpověd na otázku jestli je škola těžká a kolik toho vyžadují po sestrách je dost spekulativní a zaléží vždy na daném jedinci.
Ono vždy záleží jak moc je člověk zvyklej se učit, taky každej má jinou pamět. Vezmu třeba potřeby - z nich je hodně lidí vyplesklejch - a ano někteří se je učí třeba 3 týdny, nebo 1týden a má za 3 a nebo může být i vyhozen ale někdo třeba 1-2 dny a může mít za 1. Takže obtížnost školy z hlediska výuky asi nejsem objektivní posoudit.
Ale přesto řeknu, ano škola těžká je - Ovšem leckdy není nejtěžší to učivo ALE
1. nezbláznit se z tý školy ( z počátku to každýmu přijde jako hrozně těžký, je to třeba víc látky než dřív jinak podávaná, ne každýmu to vyhovuje , ale hlavně z počátku je to fakt bordel než člověk najde svůj rytmus,a zorientuje se) prostě nerozklepat se z toho všeho
2.Vyhrát boj sám se sebou a Nevzdat to (to je další velký problém - leckdy člověk zkoušku vzdá jen co tam přijde - páč si myslí, že nic neví, ovšem může být překvapen,že i to málo stačí)
3. Naučit se nestresovat z toho co říkají druzí
Co se týká toho kolik toho chtěj po sestrách - nevím kolik toho chtějí po ostatních - ale myslím,že co se týká bakalářů tak zhruba stejně (ono vždy záleží u koho jste na zkoušce) Ovšem budu upřímná mě leckdy přijde,že fakt nic nevím, a přesto se ta zkouška udělá...

No a jinak dnes jsem byla na ústavu teorie a oše což je takový domácí pro sestry a všimla jsem si že tam byl rozvrh - a jen tak zběžně co jsem zaznamenala tak letošní prvačky-dálkařky tam měly týden výuky v září (říkají tomu snad soustředění -od pondělí do soboty), pak v říjnu a listopadu vždy 2ny (pá-so) a pak v lednu zase týden ...
Co se týká nechuti k oše procesu, tak to je mi upřímně dopředu líto - zvlášt tady je to spíš u zkoužky znát teoreticky (co je to oš. anamnéza, jaký jsou typy oš.diagnozy...) ale dá se to, navíc tý látky tam není tolik.

dancelli
Biceps

Příspěvek od dancelli » pát črc 01, 2011 3:00 am

Ahoj Terrychamp, děkuju a jsem moc vděčná za tyhle informace, protože jsem rozhodila otázku na sesterském webu, mateřském webu - kde je hodně studentek, ptala jsem se kolegyně, která 1.LFUK studuje a odpovědi jsem se nedočkala. Pár použitelných informací mi dal rehabilitační, který na fakultě studoval. Mluvil o náročnosti zkoušky z té Biologie.
Kolegyně z práce, která je těhotná, a se kterou jsme byly u zápisu, neví vůbec nic, tak jí pošlu odkaz. Také chce být trochu napřed a Tvé informace zcela jistě ocení.

U zápisu nám dali lístečky na kartu Isic, to si příští týden půjdeme zařídit, řekli nám, že se máme pojistit na škodu způsobenou jiné osobě, také si zařídíme, máme nosit zámečky, koupit si plášť a sledovat web. A že začínáme v Září. Moc těch informací nebylo.
Díky Tobě vím, to co chci vědět už teď a na kdy si mám plánovat studijní volno v práci. S tím skloubit dovolenou. To po mně chce zase vědět alespoň matně vedení v práci.

Takže Tvá pomoc je pro mne velmi významná.
I ten popis volitelných předmětů, protože se mohu zapsat na něco co mi vůbec nebude časově vycházet - VFN i školu a ústavy, kde se vyučuje mám za domem, ale také denně vyzvedávám syna z Mš, takže musím mít předběžný plán, jak co stihnout. Na přednášky hodlám chodit poctivě, ale pochybuju, že ze mne budou nadšení, když někdy někam dorazím s dítětem :-) Což se stát může, i když bych se tomu ráda vyhnula. Dětných studentek je nás v kombi studiu evidentně vícero.

Ale přesto řeknu, ano škola těžká je - Ovšem leckdy není nejtěžší to učivo ALE
1. nezbláznit se z tý školy ( z počátku to každýmu přijde jako hrozně těžký, je to třeba víc látky než dřív jinak podávaná, ne každýmu to vyhovuje , ale hlavně z počátku je to fakt bordel než člověk najde svůj rytmus,a zorientuje se) prostě nerozklepat se z toho všeho
2.Vyhrát boj sám se sebou a Nevzdat to (to je další velký problém - leckdy člověk zkoušku vzdá jen co tam přijde - páč si myslí, že nic neví, ovšem může být překvapen,že i to málo stačí)
3. Naučit se nestresovat z toho co říkají druzí
Co se týká toho kolik toho chtěj po sestrách - nevím kolik toho chtějí po ostatních - ale myslím,že co se týká bakalářů tak zhruba stejně (ono vždy záleží u koho jste na zkoušce) Ovšem budu upřímná mě leckdy přijde,že fakt nic nevím, a přesto se ta zkouška udělá...
Tohle je výstižně napsáno a celkem to odpovídá tomu co už se mi v hlavě děje :-))) Už jen to přihlášení do sisu...
Vážně mám dojem, že je to chaos nad chaos a od nás se čeká, že se v tom rychle zorientujeme.
Nemám čas ztrácet čas.

terychamp
Deltoideus

Příspěvek od terychamp » pát črc 01, 2011 5:23 pm

Já vás naprosto chápu,že chcete být informované dopředu. Ono stíhat školu, děti a práci určitě nebude nic jednoduchého - ale věřím, že na to maj ve škole trochu pochopení (hlavně z hlediska docházky) A materiál k učení se dá vždycky někde sehnat (ať už od vašich vyšších ročníků, nebo od nás), takže ničeho se nebát a ono to nějak půjde.
Co se týká toho pojištění - no nevím zda je pro vás zrovna potřebný, když praxe moc nemáte, protože normálně pracujete (nám bylo řečeno že je to pro nás ochrana na praxi.) A zámečky tak ty jsme nevyužily nikde:-)

dancelli
Biceps

Příspěvek od dancelli » úte črc 05, 2011 1:15 pm

Díky Terychamp mám celkem detailní info o studiu.

Pokud sem přispěje ještě další student svými postřehy a nápady budu ráda a další prváci kombi studia asi také.
Pro mne je složité už jen se vyznat kam a kdy se mám přihlásit a ten kreditní systém - ten je dobré si nastudovat na hlavní stránce stránce tohoto webu
http://www.lf1.cz/index.php?a=464

Pak jsou tu různé studijní materiály ke stažení, apod.
http://www.lf1.cz/index.php?menu=materialy_ke_stazeni

Web je super k tomu, aby si člověk udělal trochu jasno v tom co nás čeká.

Pokud budete mít někdo něco ke studiu, prosím, pište to sem.
Děkuju, dancelli
Nemám čas ztrácet čas.

dancelli
Biceps

Příspěvek od dancelli » úte srp 02, 2011 8:23 pm

Terychamp, jak jsi dopadla v nem.? Co ta Angličtina, už to máš za sebou?

Prosímtě platí, že odkoupím další skripta, za ta dodaná mockrát děkuji :-) . Máš u mne bonboniéru, jen si vyber co Ti chutná.
Zítra si snad už dojdu vyřídit tu ISIC kartu a koupit Fyziologii, kterou jsi doporučila.

Už jsem otevřela Biofyziku a mám co dohánět. To, jak tam máš tužkou číslíčka, to jsou otázky? To budu mít fakt co dělat :roll:

Tak se kdyžtak ozvi. Ahoj.
Nemám čas ztrácet čas.

Odpovědět