zubné lekárstvo

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět
avicenna
Deltoideus
Příspěvky: 6
Registrován: ned dub 24, 2016 2:01 pm

zubné lekárstvo

Příspěvek od avicenna » pon srp 07, 2017 6:48 pm

Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu. Bol som prijatý na všeobecné aj zubné lekárstvo, avšak neviem sa rozhodnúť. Dlho bola mojim snom ´´zubarina´´, avšak jeden rodinný priateľ ma zneistil, že tento odbor nemá kvôli rozvíjajúcim sa technológiám, pokroku a čoraz lepšej úrovne chrupov v Európe perspektívu a že napríklad v takom Nemecku sú zubní lekári vnímaní len ako nejakí remeselníci vzdialení medicíne. Druhou vecou, ktorú som nemal pred podávaním prihlášky úplne ujasnenú je aj samotná náročnosť úkonov. Svoju zručnosť totiž neviem posúdiť, kým si to nevyskúšam a musím učiniť životné rozhodnutie...

Za každú odpoveď a radu vopred ďakujem

Uživatelský avatar
Azrael
Biceps
Příspěvky: 48
Registrován: stř kvě 04, 2011 9:13 am
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: zubné lekárstvo

Příspěvek od Azrael » úte srp 08, 2017 10:01 am

Ač nezubař, tak služeb kolegů zubařů občas využívám a rozhodně mi nepřišlo, že by zažívali ústup ze slávy. Aktuálně je v některých oblastech spíše problém zubaře vůbec sehnat, takže v dohledné době o práci nouzi mít nebudou :D

Perspektivnost oboru v horizontu 25 a více let asi těžko hodnotit, pokud bych dal na všechno, co se kde šustne v médiích, tak bych si musel představit svět, kde přijdou o práci řidiči, neboť všechna auta se budou řídit sama, učitelé, neboť veškerá výuka bude interaktivní, chirurgové, neboť robotická chirurgie už nebude potřebovat ani lidského operatéra za ovladačem, ale i praktici a další specializace, neboť počítač přeci určí diagnózu lépe než člověk, atd. atd., asi je zbytečné zvažovat co nové technologie přinesou. Každá profese se musí přizpůsobit době.

Nějak nechápu, co je špatného na řemeslnících, je to profese jako každá jiná a ně každý může být opravdu dobrý. Ano, zubaři ale třeba i chirurgové, ortopedi a další medicínské profese jsou více postaveny na manuální zručnosti - o to také mohou být těžší. Zkušený a zručný zubař (chirurg atd.) je k nezaplacení a pokud se mu někdo vysmívá, že je jen "řemeslník vzdělaný v medicíně", tak to spíše vypovídá něco o posměváčkovi samotném a zajímalo by mě, co v životě dokázal on.

Pokud člověk chce dělat zubaře a navíc ještě zvládl nesnadné přijímací zkoušky (asi bude hodně neúspěšných uchazečů o zubařinu, kteří by chtěli mít aktuálně tento typ starostí a rozhodně by věděli, jak se rozhodnout ;) ), tak bych se držel původního plánu a nenechal se zvyklat. Otázku "jak budu studium zvládat" si kladou prakticky všichni a odpověď na ni ukáže většinou až čas. Některým studentům jde všechno, baví je to a vytrvají, některým všechno jde, ale nebaví je to, a jdou nakonec na jiný typ VŠ, některým studentům to nejde, ale vytrvají a nakonec v klidu dostudují, některým to nejde a nebaví je to a díky tomu poznají, že mají zkusit něco jiného. Takový už je život a byť je rozhodnutí o nástupu na VŠ důležité, tak určitě není "životní" - vždycky se dá podat nová přihláška na novou školu.

Hodně štěstí :)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti