Hrozně chci na medicínu

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
yvici
Biceps
Příspěvky: 60
Registrován: stř kvě 20, 2015 7:56 am
Bydliště: Štětí
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Hrozně chci na medicínu

Příspěvek od yvici » čtv črc 28, 2016 7:40 pm

Je tu někdo, koho neživí rodiče a nemá ani jiný příjem od někoho jiného, případně našetřené peníze, ale studuje medicínu?

Nemám rodiče, už pracuju, ale hrozně chci na medicínu. je to můj sen už hrozně dlouho a kdykoli se začnu smiřovat s tím, že nemohu, opět si uvědomím, že dělat cokoli jiného si už ani neumím představit.

existují nějaké přídavky nebo stipendia, cokoli? O sociálním stipendiu vím, ale to je asi 1600 na měsíc a z toho bych opravdu nevyžila. A opravdu se nedá při studiu stíhat alespoň nějaká brigáda?

Už mě nenapadají cesty, ale pořád si říkám, že nějak to jít prostě musí :(

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozně chci na medicínu

Příspěvek od Formol » pát črc 29, 2016 11:36 am

Ahoj,
to je trochu problém. Medicína je poměrně intenzivní studium, i když požadavek na přítomnost na fakultě není až tak dramatický. Studium medicíny jde v principu spojit i s tím, že si na něj vyděláváš, ale kvalita tím docela utrpí. A to ne nezbytně kvalita měřená známkami, ale kvalita toho, jak moc si propojíš znalosti získané v jednotlivých předmětech, o možnosti naučit se něco navíc nemluvě...

Sociální stipendium by mohlo být ve tvém případě i vyšší, to si musíš projít Stipendijní řád. Každopádně by pro tebe mohlo být zajímavé studium "po částech". Tedy že si našetříš něco na dejme tomu přežití prvních dvou let za spíše občasných přívýdělků a za intenzivní práce v létě, pak na rok přerušíš studium a budeš si rok vydělávat,... Jen musíš počítat s tím, že od zápisu do poslední státnice nesmí uplynout více než jedenáct let, jde o maximální dobu studia, do které se započítává i přerušení.

Jinak pokud už nemáš rodiče a ještě ti nebylo 26 let, tak bys nejspíš měla při nástupu do prezenčního studia měla mít nárok na sirotčí důchod (informuj se na ČSSZ). Sice to není nijak závratná suma, ale mohla by ti pomoci nějak přežít alespoň rozjezd během prvních dvou let studia.
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

yvici
Biceps
Příspěvky: 60
Registrován: stř kvě 20, 2015 7:56 am
Bydliště: Štětí
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hrozně chci na medicínu

Příspěvek od yvici » pát črc 29, 2016 3:04 pm

Formole, děkuji. Rodiče mám, jen se s nimi nevídám a i kdyby ano, nepodporovali by mě ve studiu.

Zaujalo mě to studování po částech, jen si nejsem jistá, jestli bych tak nemusela platit. Většinou se za delší studium dost platí, ne? Na všeobecném lékařství prý 50 000 za každý rok nad standardní délku studia...

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozně chci na medicínu

Příspěvek od Formol » sob črc 30, 2016 1:03 pm

Do standardní doby studia (plus jeden rok navíc) se započítává jen doba, kdy skutečně studuješ. Doba, kdy máš studium přerušené, se nezapočítává. Takže i pokud bys studovala způsobem, že bys rok studovala a rok přerušila*, neplatila bys nic ani v posledním ročníku, protože fakticky bys měla odstudovanou jen standardní dobu studia.

Případně zkus naprosto vážně popřemýšlet o tom, co tě vlastně na medicíně láká. Třeba pak zjistíš, že by pro tebe bylo skoro stejně zajímavé studovat jiný obor orientovaný na zdravotnictví (ošetřovatelství, biomed. inženýrství,..) nebo jinak na medicínu napojený (většina biologických oborů, biochemie, psychologie,....). Já třeba, kdybych nemohl z důvodů podobných těm tvým studovat medicínu, nejspíš bych vystudoval biomedicínské inženýrství nebo fyziku (obojí jde i kombinovaně), případně bych se pokusil o snazší prezenční studium antropologie.
______________
* Nevím, jestli je to možné, protože Studijní a zkušební řád může omezovat počet přerušení studia. Každopádně tohle bych nedoporučoval, protože pak může stačit jen to, že v posledním ročníku nevyjde třeba jen termín na poslední státnici a fakulta bude nucena zákonem, aby tě vyhodila...
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

yvici
Biceps
Příspěvky: 60
Registrován: stř kvě 20, 2015 7:56 am
Bydliště: Štětí
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hrozně chci na medicínu

Příspěvek od yvici » ned črc 31, 2016 1:16 pm

Aha, moc Vám děkuji za odpověď, myslela jsem, že se to počítá jednoduše od začátku do konce. Budu o tom tedy přemýšlet a třeba by to tak někdy mohlo jít.

Pak mám v záloze ještě dvě možnosti, první je vojenské lékařství, kde jsou studenti už od prvního ročníku vojáci z povolání(ale tam mě asi nevezmou ze zdravotních důvodů, autominutní onemocnění ŠŽ) nebo právě nějaký ten zdravotnický obor, který lze studovat kombinovaně. Přemýšlím nad oborem Všeobecná sestra, ale zatím nevím, jestli je to opravdu dobrý nápad. Jinak, nejvíc mě láká soudní lékařství, k tomu se bohužel jiným oborem asi tak nepřiblížím.

A ještě jednou díky nejen za tuhle odpověď ale obecně, za pomoc všem na tomto fóru. Je skvělé, když se někdo (nejen) uchazečům takhle věnuje.

Uživatelský avatar
Formol
Quadriceps
Příspěvky: 398
Registrován: ned kvě 15, 2011 11:17 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozně chci na medicínu

Příspěvek od Formol » ned črc 31, 2016 9:07 pm

Co se týče zdravotní způsobilosti, tak to řeší vyhláška č. 130/2005 Sb., o zdravotní způsobilosti k činné vojenské službě. Mírná porucha štítné žlázy může zakládat na zdravotní kvalifikaci A, tedy absolutní překážka vstupu do armády to bránit nemusí. Navíc právě teď se mají nároky na zdravotní způsobilost měnit, zejména jde o zmírnění přísnosti požadavků v případě specializovaných funkcí, kde není skutečně železné zdraví nezbytně nutné. Každopádně v AČR přijdeš o možnost volby oboru, např. plk. Sokol z ÚVN je prý na dlouhou dobu poslední soudní lékař ve služebním poměru.

Co se týče soudního lékařství, tak to je trochu problém. Je poměrně málo míst, takže je hodně o štěstí se tam dostat. A patologie už dávno není soudnímu blízká, dokonce se ozývají hlasy volající po dalším omezení pitev v patologii (čímž se i společný kmen stane jen virtuální možností)... Pokud se nad tím zamyslíš, mohla by tě zaujmout právě ta antropologie. Sice je jen malá šance, že bys našla místo forenzního antropologa na Kriminalistickém ústavu, ale když se budeš snažit, můžeš se dostat k forenzní antropologii jako vědec v rámci základního výzkumu případně jako paleopatolog pro potřeby archeologů.
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host