na zubní lékařství ve 30

Moderátoři: Medicinman, Formol

denisasam
Biceps

Re: na zubní lékařství ve 30

Příspěvek od denisasam » pát zář 25, 2015 12:39 pm

Lenči-ko, doučování jsem neměla, ale taky jsem se nedostala. Prostě jsem se moc spolehla na modelovky. Takže letos se učím znova, koupila jsem si středoškolské fyziky a počítám. Doučování neplánuji, na gymnáziu jsem všemu rozuměla a měla vždy 1, ale za ta dlouhá léta já všechno fuč :-). Zajímá mne,zda-li ses ty dostala a jak s tou fyzikou

denisasam
Biceps

Příspěvek od denisasam » ned zář 27, 2015 9:15 pm

Zajímal by mě názor Formola na starší studenty, nemyslím o pár let, ale opravdu starší, 30, 40...či spíše názor na případné starší absolventy, kteří budou z těchto studentů.. Ale upřímně

Formol
Quadriceps
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Formol » úte zář 29, 2015 4:40 pm

denisasam: Tak jako chirurga začínajícího ve vyšším věku bych se bál, protože chirurgie je řemeslo a musí nějakou dobu přecházet do krve. Navíc vyšší věk může být překážkou takové pružnosti, jakou mají absolventi obvyklého věku. Jak moc se to týká i zubního lékařství si netroufám odhadovat, protože zatímco náročnost chirurgického výkonu si představit dovedu, o náročnosti běžného zubařského výkonu mám jen velmi mlhavé představy.
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

denisasam
Biceps

Příspěvek od denisasam » úte zář 29, 2015 5:52 pm

Děkuji za názor, A co třeba klinického genetika v podobné pozici? Či jinými slovy s medicínou po 40 nezačínat?

Formol
Quadriceps
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Formol » stř zář 30, 2015 8:24 am

Tak u oborů zaměřených méně na fyzickou zdatnost a zručnost lékaře to není až tak kritické, jsou lidé, kteří jsou duševně fit do hodně vysokého věku. Tady je spíše na zvážení to, že formální příprava od nástupu na lékařskou fakultu po získání atestace trvá v ideálním případě 11 let, spíše však o něco déle. Takže tvé rozhodování se odvíjí od toho, jak se cítíš, jaké máš genetické dispozice a v neposlední řadě i od toho, jakou máš fyzickou kondici - tyto faktory dost výrazně ovlivňují to, nakolik budeš schopna fungovat do vyššího věku ve stresu a za poměrně malý peníz.
Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

denisasam
Biceps

Příspěvek od denisasam » stř zář 30, 2015 9:05 am

No jelikož jsem překonala 20 let trvající chorobu, nechci takhle veřejně specifikovat, ostycham se, jež jsem považovala za doživotní, tak si připadám lépe než ve 20. Ale čas ukáže... Jsem prostě děsně nazhavena na život i studium, počítám že trochu vychladnu :-)

Azrael
Biceps
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Azrael » stř zář 30, 2015 9:49 am

denisasam píše:Děkuji za názor, A co třeba klinického genetika v podobné pozici? Či jinými slovy s medicínou po 40 nezačínat?
Technicky určitě není problém :)

Nicméně i zde platí to, co píše Formol. Klinická genetika je hodně o zkušenostech, zejména pokud jde o syndromologii, kterou se člověk učí celý život a zatím to vypadá, že ani současná éra celogenomových array-CGH či SNP aray vyšetření (a již nadcházející éra celoexomového sekvenování) důležitou roli syndromologa v diferenciálně diagnostické rozvaze jen tak nenahradí. Na druhou stranu - pro který obor medicíny výše uvedené neplatí??

Jinak správná poznámka, podle zatím ještě platné vyhlášky trvá specializační příprava pro obor lékařská genetika (terminus technicus) cca. 5 let, přičemž základní kmeny pro tento obor jsou pediatrie, vnitřní lékařství či gynekologie a porodnictví. Jinými slovy to znamená věnovat se ještě dva roky po promoci jinému oboru a teprve potom vlastně genetice (navíc, jak opět správně podotýká Formol, variant absolvování předatestační přípravy v ČR je mnoho a některé mají jistě daleko do stavu ideálního, i když i to je relativní, neboť z pohledu zaměstnavatele je situace trochu jiná :D ).

Ale obecně není důvod, proč by nešlo s klinickou genetikou po 40 začínat. Nese to s sebou samozřejmě spíše ty společenské "komplikace", které tu jsou už na fóru zmíněny, tedy že vrstevníci jsou v tu dobu již v daném oboru atestováni, mají určité zkušenosti a renomé, zatímco člověk teprve začíná; případně už je člověk ve věku, kdy se ho i pacienti/klienti ptají "Setkal(a) jste se někdy za sou praxi s něčím podobným?" a odpověď, že pracujete teprve půl roku, na vzájemné důvěře moc nepřidá (na druhou stranu, když běháte po nemocnici ve svých 26l, tak se s podobnou nedůvěrou můžete setkávat díky svému fenotypu automaticky ;) To jsou ale spíše asi detaily, se kterými člověk, který do toho jde, počítá.

denisasam
Biceps

Příspěvek od denisasam » stř zář 30, 2015 9:58 am

Děkuji za názory, které mě naopak utvrdily v tom to zkusit. Přece nebudu sedět a čekat na smrt

katka88

Příspěvek od katka88 » stř lis 11, 2015 10:04 am

:mrgreen:
Naposledy upravil(a) katka88 dne úte lis 17, 2015 1:21 pm, celkem upraveno 1 x.

denisasam
Biceps

Re: na zubní lékařství ve30

Příspěvek od denisasam » stř lis 11, 2015 6:29 pm

Nabízím se jako nadšenec, vše ostatní v meilu, chceš li, denisasam@post.cz

Odpovědět