Problém s modelovými otázkami

Moderátoři: Medicinman, Formol

Odpovědět
dlsr
Deltoideus

Re: Problém s modelovými otázkami

Příspěvek od dlsr » stř kvě 29, 2013 8:30 pm

tady mají na mysli, že každá aminokyselina přiřazená do syntetizovaného řetězce je kodována jedním z 64 různých tripletů. Alespon já to tak pochopil.

dlsr
Deltoideus

Příspěvek od dlsr » stř kvě 29, 2013 8:39 pm

ještě k chemii, je tam jedna otázka, která tvrdí, že všechny lanthanoidy a aktinoidy mají zcela zaplněné f orbitaly. Což se mi zdá taky jako nesmysl že všechny - naopak jenom jeden je má zcela zaplněné a to je vždy ten poslední (ten nejvíce vpravo: Lu/Lr)

smartstudent
Deltoideus

Příspěvek od smartstudent » čtv kvě 30, 2013 2:40 pm

Mně tedy otázka 352 také vychází jinak. Recesivní homozygoté s četností 0,04 (q2=0,04) -> q=0,2 -> p=0,8 -> dominantní homozygoté=0,64
AA 64% Aa32% aa4%

Azrael
Biceps
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Azrael » pát kvě 31, 2013 6:34 am

smartstudent píše:Mně tedy otázka 352 také vychází jinak. Recesivní homozygoté s četností 0,04 (q2=0,04) -> q=0,2 -> p=0,8 -> dominantní homozygoté=0,64
AA 64% Aa32% aa4%
Ale otázka 352 má vyjít správně A) 0,64. Takže mě to vychází. Nebo kde je problém? :)
freezi píše:Taky občas narazim na nejasnosti, například toto :
291. Které tvrzení nejlépe charakterizuje genetický kód :
C) počet kodonů a aminokyselin si odpovídá - Žiju v domnění, že kodonů je 64 a aminokyselin jen 20, takže si neodpovídají, ne? Proto jsou některé aminokyseliny kódovány více kodony? Nebo se mýlím?
Tato otázka je špatná, víme o ní, neměla by se (doufejme) v příštích vydáních již objevit.

smartstudent
Deltoideus

Příspěvek od smartstudent » pát kvě 31, 2013 10:15 am

Aj, koukal jsem do modelovek 2010, máte pravdu, v nových je to opraveno :)

freezi

Příspěvek od freezi » pát kvě 31, 2013 4:05 pm

Ještě tu mám tady kdyžtak jeden příklad, u kterého si nejsem jistý jeho správností :

329. Polyploidizace :

a) se uplatňuje u příbuzenských sňatků
b) je značně nebezpečná pro chovy domácích zvířat - Tady si myslím, že nebezpečná je, protože polyploidie má vlastně fatální následky u všech vyšších živočichů, takže i domácích zvířat. Kdybych se mýlil, tak se omlouvám. :)
C) se používá v rostlinném šlechtitelství
d) zvyšuje počet dominantních homozygotů

dejny
Biceps

Příspěvek od dejny » pát kvě 31, 2013 8:14 pm

Nevím kdo má nástroje a prostředky k využití polyploidie u chovu domácích zvířat (za nesprávnou formulaci se omlouvám). Když už tak hospodářských, podle mě, takže bych tu otázku vůbec neřešil :)

Kaculina
Deltoideus

Příspěvek od Kaculina » ned čer 02, 2013 6:35 pm

Chtěla bych se zeptat na problém v modelovkách na chemii. Jedná se o příklady - z té nejnovější 1183 až 1186. Jde o to, že v modelovkách o rok pozadu bylo jinak zodpovezeno, ale podle mě správně a v těch nových je to teď jinak a špatně. Uvedu příklad:

1186.
Vyberte správnou odpověď. Nasycený roztok NaCl obsahuje při 20°C ,26,39g rozpuštěné soli ve 100g roztoku. Hmotnostní zlomekno NaCl je:
A. 0,209
b. 0,264
c.0,379
d. žádná z uvedených možností

(tak by to podle mě, mělo být správně - ale to jsou ty starší modelovky)

1183.
Vyberte správnou odpověď. Nasycený roztok NaCl obsahuje při 20°C ,26,39g rozpuštěné soli ve 100g roztoku. Hmotnostní zlomekno NaCl je:
a. 0,209
B. 0,264
c.0,379
d. žádná z uvedených možností

(To je z těch novějších modelovek)

To samé je tedy obdobné u dalších otázek, které jsou stejného rázu. Tak mi teď prosím poraďte, jestli to počítám špatně jako loni? A nebo to mám dobře a oni mají chybu?

Děkuji moc, za jakékoli info :)

Azrael
Biceps
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Azrael » pon čer 03, 2013 7:54 am

freezi píše:Ještě tu mám tady kdyžtak jeden příklad, u kterého si nejsem jistý jeho správností :

329. Polyploidizace :
b) je značně nebezpečná pro chovy domácích zvířat - Tady si myslím, že nebezpečná je, protože polyploidie má vlastně fatální následky u všech vyšších živočichů, takže i domácích zvířat. Kdybych se mýlil, tak se omlouvám. :)
Ta možnost b) není správně - to má být pouze distraktor :) Úvaha o nebezpečnosti polyploidie pro většinu obratlovců je správná (mimochodem - hezký článek zde https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22566086), ale jde o izolované riziko. Každý, kdo chová domácí/hospodářská zvířata Vám potvrdí, že se sice lze obávat různých genetických poruch/vad, ale rozhodně zde není důvod obávat se vysokého rizika polyploidizace (tedy - ano, může se stát, bývá to letální, ale rozhodně se toho u chovu zvířat nemusíme zvýšeně bát).

freezi

Příspěvek od freezi » pon čer 03, 2013 4:33 pm

Azrael píše:
freezi píše:Ještě tu mám tady kdyžtak jeden příklad, u kterého si nejsem jistý jeho správností :

329. Polyploidizace :
Ta možnost b) není správně - to má být pouze distraktor :) Úvaha o nebezpečnosti polyploidie pro většinu obratlovců je správná (mimochodem - hezký článek zde https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22566086), ale jde o izolované riziko. Každý, kdo chová domácí/hospodářská zvířata Vám potvrdí, že se sice lze obávat různých genetických poruch/vad, ale rozhodně zde není důvod obávat se vysokého rizika polyploidizace (tedy - ano, může se stát, bývá to letální, ale rozhodně se toho u chovu zvířat nemusíme zvýšeně bát).
Ahááá :) Máte pravdu, děkuji za poučení :)

Odpovědět